Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turecki bezzałogowy ekranoplan Talay

Bezzałogowce, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 12 lipca 2025

Turecka SolidAERO testuje mały bezzałogowy ekranoplan Talay. Lata on bardzo nisko nad wodą, nawet poniżej metra, co utrudnia jego wykrycie. Talay ma atakować obiekty morskie i przybrzeżne, zarówno w locie poziomym, jak i po wzniesieniu się nad cel.

Prototyp małego bezzałogowego ekranoplanu Talay startuje do lotu testowego / Zdjęcie: kadr z filmu SolidAERO

Talay startuje z wody. Może operować zarówno autonomicznie, wykorzystując sztuczną inteligencję, jak i pod kontrolą operatora. Lata przy stanie morza do 3.

Bezzałogowiec ma składane skrzydła, co ułatwia jego transport. Rozpiętość skrzydeł w stanie gotowym do startu wynosi 3 m. Kadłub Talay ma długość 2,8 m.

Amunicja krążąca Talay jest napędzana dwoma silnikami elektrycznymi ze śmigłami pchającymi. Rozwija prędkość maksymalną 200 km/h. Jej zasięg wynosi 200 km (może być on zwiększony do 300 km z wykorzystaniem stacji retranslacyjnych), zaś długotrwałość lotu sięga 3 godzin. Bezzałogowiec ma masę startową 60 kg, a jego ładunek użyteczny to 30 kg. Talay może osiągać wysokość do 100 m.

Po zakończeniu testów morskich ma rozpocząć się produkcja seryjna Talay. Jest to planowane na październik 2026. Pierwsze dostawy mają być realizowane pod koniec stycznia 2027. SolidAERO będzie produkować bsl Talay we współpracy ze stambulską stocznią Yonca.

SolidAERO rozwija także inną amunicję krążącą – Kovak. Kovak to stałopłat napędzany trzema zespołami śmigło-silnikowymi, z których dwa są odchylane. Dzięki temu bezzałogowiec może startować i lądować pionowo.

Rozpiętość skrzydeł Kovak wynosi 2 m. Maksymalna masa startowa bezzałogowca to 8,5 kg przy ładunku użytecznym 1,3 kg.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.