Departament Obrony (DoD) USA kupuje pakiet akcji MP Materials z siedzibą w Las Vegas – przedsiębiorstwa wydobywającego i przetwarzającego metale ziem rzadkich. Ma zainwestować wiele miliardy dolarów w jego rozwój. Umowa obejmuje też długoterminowe zobowiązania ze strony DoD. MP Materials opisała to porozumienie jako transformacyjne partnerstwo publiczno-prywatne.
Umowa z DoD ma umożliwić MP Materials wybudowanie drugiego w USA zakładu produkującego magnesy oraz rozszerzenie możliwości zakładu w Mount Pass w Kalifornii – jedynego zajmującego się na dużą skalę wydobyciem i przetwarzaniem pierwiastków ziem rzadkich w Ameryce Północnej. Na mocy porozumienia Pentagon zgodził się kupić nowo wyemitowane akcje uprzywilejowane MP o wartości 400 mln USD, z możliwością zamiany na akcje zwykłe. Ostatecznie umowa ma doprowadzić do tego, że DoD będzie posiadał 15% akcji zwykłych MP, stając się największym udziałowcem spółki.
Pentagon rzadko nabywa udziały w przedsiębiorstwach prywatnych. Partnerstwo między MP a DoD obejmuje 10-letnią umowę ustalającą cenę minimalną na poziomie 110 USD za kilogram produktów MP oraz zapewnienie, że 100% magnesów wyprodukowanych w nowej fabryce zostanie zakupione przez Pentagon i klientów komercyjnych. Nowy zakład produkcji magnesów, którego lokalizacja nie została jeszcze ustalona, ma rozpocząć działalność w 2028, co zwiększy całkowitą zdolność produkcyjną MP w USA do ok 10 tys. ton (w postaci tlenków).
Pierwiastki ziem rzadkich są potrzebne do wytwarzania kluczowych komponentów wielu systemów uzbrojenia, a także smartfonów, samochodów i innych urządzeń. Niedobór mocy produkcyjnych w USA w tym zakresie i utrzymująca się dominacja ChRL budzą coraz większe obawy w Waszyngtonie. Według wiarygodnych szacunków, Chiny kontrolują obecnie blisko 70% światowej produkcji pierwiastków ziem rzadkich.
Po ujawnieniu informacji o transakcji, wartość akcji MP Materials wzrosła o 50,6%. Ich kapitalizacja przekroczyła 7,2 mld USD.