Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjski czołg szturmowy z haubicą

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 lipca 2025

Saratowskij Gosudarstwiennyj Tiechniczeskij Uniwiersitiet (SGTU) im. Jurija Gagarina opublikował patent projektu Czołgu Szturmowego na bazie obecnie używanych czołgów podstawowych. Jego uzbrojenie ma pozwalać na skuteczną walkę w terenie zurbanizowanym i górskim.

Główne uzbrojenie Czołgu Szturmowego ma stanowić krótkolufowa haubica kal. 152 mm o dużym kącie podniesienia lufy

SGTU proponuje osadzenie nowego wozu na podwoziu czołgu T-72, T-80 lub T-90, dzięki czemu będzie on dzielił stosunkowo silne opancerzenie. Główne uzbrojenie stanowić ma krótkolufowa haubica kal. 152 mm z nowym układem ładowania. Haubica dzięki mniejszej długości lufy i dużemu kątowi podniesienia (do 60°) umożliwi sprawne poruszanie się w małych przestrzeniach i rażenie celów znajdujących się na dużej wysokości.

Jak podają Rosjanie, siła rażenia pocisku odłamkowo-burzącego kal. 152 mm jest 2,5-krotnie większa od analogicznej amunicji kal. 125 mm. Zapewni więc odpowiedni potencjał do zwalczania umocnień. Zasięg skuteczny nowego uzbrojenia wzrósłby do 4-5 km. Z racji gorszych właściwości balistycznych przewiduje się rezygnację z podkalibrowej amunicji przeciwpancernej, a do zwalczania celów opancerzonych mogłyby posłużyć ppk wystrzeliwane z lufy lub zewnętrznych wyrzutni kontenerowych. Uzupełnieniem systemu uzbrojenia ma być armata automatyczna kal. 30 mm zamontowana w module na wieży i karabin maszynowy.

Czołg Szturmowy ma blisko współpracować z bezzałogowcami, które posłużą do wykrywania i wskazywania celów / Ilustracje: SGTU im. J. Gagarina

Niezbędne wyposażenie pojazdu powinien stanowić wybuchowy pancerz reaktywny, aktywny system ochrony pojazdu typu hard kill i soft kill (oparty o laser) oraz systemy obserwacji. Przewiduje się także zastosowanie systemu sterowania dla bsl służących do wykrywania i wskazywania celów.

Czołg Szturmowy według specjalistów SGTU przewidziany jest głównie do walki w terenie zurbanizowanym, choć nie wyklucza się również innych zastosowań. Może on służyć do zadań rozpoznawczych, zasadzek, wsparcia ogniowego. przełamywania pozycji i ewakuacji uszkodzonego sprzętu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.