Ministerstwo obrony Rumunii za pośrednictwem przedsiębiorstwa Romtehnica podpisało umowę ramową z Rafael Avanced Defense Systems w sprawie pozyskania systemów obrony powietrznej w programie SHORAD-VSHORAD. Umowa ramowa stanowi podstawę dla 3 planowanych do podpisania umów wykonawczych o łącznej wartości nieco ponad 2 mld EUR netto (ok. 8,7 mld PLN).
Rumuni pozyskają 6 zintegrowanych zestawów obrony powietrznej SHORAD-VSHORAD. W ich skład będzie wchodzić 6 systemów krótkiego SHORAD. Uzupełniać je będzie 6 systemów VSHORAD. Wraz z nimi zamówienie obejmuje amunicję, szkolenie, wsparcie logistyczne i system szkoleniowy i symulator. Umowa ramowa ma obowiązywać przez 7 lat. Pierwsze 2 systemy VSHORAD mają zostać dostarczone w ciągu trzech lat od podpisania stosownych kontraktów. Warto dodać, że początkowo Rumuni chcieli pozyskać nawet 18 systemów, lecz zakup takiej liczby okazał się niemożliwy z racji braku odpowiednich środków.
Według rumuńskiego portalu HotNews wybranym przez Bukareszt systemem jest Spyder w konfiguracji zaprojektowanej zgodnie z wymaganiami Rumunii. Składał się będzie ze specjalnie zaprojektowanych wyrzutni, stacji dowodzenia, radaru i innych elementów. Efektorami dla wyższego piętra OPL będą izraelskie pociski Derby naprowadzane radarowo i naprowadzane na podczerwień Python 5. Co zaskakujące, najniższe piętro obrony powietrznej zestawu SHORAD-VSHORAD mają stanowić według rumuńskiego portalu zintegrowane z izraelskim zestawem polskie ppzr Piorun. Z kolei główna stacja radiolokacyjna ma być produkcji włoskiego Leonardo.
Informacje te stoją w sprzeczności z wypowiedzią ministra obrony Rumunii Ionuța Moșteanu. Wskazał on, że jego resort wybrał system Iron Dome – również produkowany przez Rafaela (Rumunia wybrała Iron Dome, 2025-07-14).
Sprzeczność pojawiła się również w przypadku potencjalnego zakupu Piorunów, o czym napisał portal DefenseRomania. Z artykułu wynika, że resort obrony Rumunii przygotowuje się do pozyskania francuskich ppzr Mistral 3. Za ponad 200 wyrzutni i ok. 1000 pocisków Bukareszt ma zapłacić 626 mln EUR netto. Dla obniżenia kosztów zakupu wykorzystane mają zostać istniejące mechanizmy w ramach UE, w tym instrument SAFE. Pozyskanie przez Rumunię dwóch odmiennych, ale zbliżonych możliwościami systemów byłoby więc dyskusyjne. Tym bardziej, że w ub. r. Rumunia miała zakupić także południowokoreańskie ppzr Chiron (Rumunia kupiła Chirony, 2024-01-30).
Nowe uzbrojenie ma uzupełnić lukę w potencjalne obrony powietrznej Rumunii. SHORAD-VSHORAD będzie stanowił szczebel pośredni między zestawami Patriot, a systemami artyleryjskimi opartymi o armaty kal. 35 mm. Zastąpi w tych zadaniach używane przez Bukareszt systemy produkcji radzieckiej i systemy Hawk. SHORAD-VSHORAD ma łączyć mobilność i efektywność bojową z integracją z nowoczesnymi sieciami wojskowymi, przy zachowaniu kompatybilności z NATO. Będzie służyć do zwalczania szerokiej gamy celów powietrznych, w tym bezzałogowców i pocisków manewrujących.