Rosja ujawniła ciężki zrobotyzowany kompleks szturmowy TSzRK (Tiażełyj szturmowoj robotizirowannyj kompleks) Szturm. Obejmuje on sterowany zdalnie czołg (z zachowaniem możliwości sterowania przez załogę) z armatą D-414 kal. 125 mm (opracowywana jest wersja 152 mm) z automatycznym systemem ładowania 22 sztuk amunicji oraz pojazd dowodzenia na podwoziu czołgu T-72. Kompleks zaprojektowało UKBTM (Uralskoje konstruktorskoje biuro transportnowo maszinostrojenia) z Niżniewo Tagiła. Ma być znacznie tańszy niż obecnie produkowane czołgi załogowe, w tym przede wszystkim Armata. Jego utrata nie będzie więc tak bolesna ekonomicznie, jak w ich przypadku.
Wśród głównych wymagań dotyczących kompleksu robotycznego opartego na T-72 było zapewnienie bardzo wysokiej ochrony we wszystkich kierunkach, która pozwoliłaby zachować zdolność bojową po trafieniu 10–15 granatami z ręcznego granatnika przeciwpancernego (RPG) i wybuchu miny. Ponadto pojazd miał mieć możliwość manewrowania w ograniczonej przestrzeni zabudowy miejskiej, w tym swobodnego obracania wieżą w wąskich przejściach. Zakładano, że bezzałogowy czołg, ważący do 50 t, będzie rozwijać prędkość do 40 km/h.
Zgodnie z tymi wymaganiami, nowy czołg jest przystosowany do działań w warunkach zabudowy miejskiej. Zewnętrznie wyróżnia się skróconą do 4000 mm lufą działa. Zainstalowano na nim również karabin maszynowy Kałasznikowa (PKTM) kal. 7,62 mm, lemiesz buldożera i zestaw wszechstronnej ochrony przed ręcznymi środkami przeciwczołgowymi o działaniu kumulacyjnym. Na wieży zainstalowano również wyrzutnie pocisków rakietowych lub innego uzbrojenia.
Informacje o projektowaniu przez UKBTM czołgu szturmowego pojawiały się już kilkanaście lat temu. Miał być on przeznaczony do przełamywania umocnionej obrony. Problemem było przystosowanie czołgu do walki z siłami przeciwczołgowymi i walk w mieście. Ostatecznie jednak UKBTM opracowało dokumentację techniczną. Zbudowano prototyp i przetestowano go w warunkach polowych z pozytywnym wynikiem. Równocześnie powstał prototyp wozu dowodzenia (kierowania), który również jest testowany.
Mobilny punkt zdalnego sterowania robotami-czołgami zbudowano na bazie podwozia T-72B3. Także ten pojazd wyposażono w zestaw zapewniający ochronę przed ręcznymi środkami przeciwczołgowymi o działaniu kumulacyjnym. Zakłada się, że każdy mobilny punkt dowodzenia będzie mógł sterować plutonem pojazdów bojowych w promieniu 3 km.
Plany przewidują powstanie jeszcze innych pojazdów bojowych. Mają być one uzbrojone m.in. w wyrzutnie amunicji termobarycznej i miotacze ognia, a także 30-mm armaty automatyczne 2A42. Ma powstać także ciężki transporter opancerzony (BTR-T) dla grup wsparcia.