Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjski kompleks szturmowy TSzRK Szturm

Nowe technologie, Przemysł zbrojeniowy, Bezzałogowce, Wojska lądowe, 27 lipca 2025

Rosja ujawniła ciężki zrobotyzowany kompleks szturmowy TSzRK (Tiażełyj szturmowoj robotizirowannyj kompleks) Szturm. Obejmuje on sterowany zdalnie czołg (z zachowaniem możliwości sterowania przez załogę) z armatą D-414 kal. 125 mm (opracowywana jest wersja 152 mm) z automatycznym systemem ładowania 22 sztuk amunicji oraz pojazd dowodzenia na podwoziu czołgu T-72. Kompleks zaprojektowało UKBTM (Uralskoje konstruktorskoje biuro transportnowo maszinostrojenia) z Niżniewo Tagiła. Ma być znacznie tańszy niż obecnie produkowane czołgi załogowe, w tym przede wszystkim Armata. Jego utrata nie będzie więc tak bolesna ekonomicznie, jak w ich przypadku.

Bezzałogowy czołg kompleksu Szturm powracający z testów na poligonie doświadczalnym. W tym przypadku jest sterowany przez załogę

Wśród głównych wymagań dotyczących kompleksu robotycznego opartego na T-72 było zapewnienie bardzo wysokiej ochrony we wszystkich kierunkach, która pozwoliłaby zachować zdolność bojową po trafieniu 10–15 granatami z ręcznego granatnika przeciwpancernego (RPG) i wybuchu miny. Ponadto pojazd miał mieć możliwość manewrowania w ograniczonej przestrzeni zabudowy miejskiej, w tym swobodnego obracania wieżą w wąskich przejściach. Zakładano, że bezzałogowy czołg, ważący do 50 t, będzie rozwijać prędkość do 40 km/h.

Powracający z poligonu pojazd sterujący (dowodzenia) kompleksu Szturm. Każdy taki pojazd ma kontrolować pluton pojazdów bojowych w promieniu 3 km / Zdjęcia: via kanał Telegram

Zgodnie z tymi wymaganiami, nowy czołg jest przystosowany do działań w warunkach zabudowy miejskiej. Zewnętrznie wyróżnia się skróconą do 4000 mm lufą działa. Zainstalowano na nim również karabin maszynowy Kałasznikowa (PKTM) kal. 7,62 mm, lemiesz buldożera i zestaw wszechstronnej ochrony przed ręcznymi środkami przeciwczołgowymi o działaniu kumulacyjnym. Na wieży zainstalowano również wyrzutnie pocisków rakietowych lub innego uzbrojenia.

Informacje o projektowaniu przez UKBTM czołgu szturmowego pojawiały się już kilkanaście lat temu. Miał być on przeznaczony do przełamywania umocnionej obrony. Problemem było przystosowanie czołgu do walki z siłami przeciwczołgowymi i walk w mieście. Ostatecznie jednak UKBTM opracowało dokumentację techniczną. Zbudowano prototyp i przetestowano go w warunkach polowych z pozytywnym wynikiem. Równocześnie powstał prototyp wozu dowodzenia (kierowania), który również jest testowany.

Mobilny punkt zdalnego sterowania robotami-czołgami zbudowano na bazie podwozia T-72B3. Także ten pojazd wyposażono w zestaw zapewniający ochronę przed ręcznymi środkami przeciwczołgowymi o działaniu kumulacyjnym. Zakłada się, że każdy mobilny punkt dowodzenia będzie mógł sterować plutonem pojazdów bojowych w promieniu 3 km.

Plany przewidują powstanie jeszcze innych pojazdów bojowych. Mają być one uzbrojone m.in. w wyrzutnie amunicji termobarycznej i miotacze ognia, a także 30-mm armaty automatyczne 2A42. Ma powstać także ciężki transporter opancerzony (BTR-T) dla grup wsparcia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.