Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy PC-12 NG dla Finów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 lipca 2010

Szwajcarski Pilatus Aircraft przekazał 1 lipca pierwszy egzemplarz samolotu wielozadaniowego PC-12 NG Wojskom Lotniczym Finlandii. Uroczystość odbyła się w zakładach Pilatusa w Stans.

Zdjęcie:  Pilatus Aircraft

Zamówienie na 6 samolotów wielozadaniowych i łącznikowych Pilatus PC-12 NG Finowie podpisali w kwietniu ub.r. Oficjalna wartość kontraktu wynosi 22,5 mln euro. Umowa obejmuje nie tylko dostawę samolotów ale również szkolenie dla pilotów i personelu technicznego. Wszystkie szkolenia zostały już prowadzone w zakładach Pilatusa w Stans. Zrealizowano je w ubiegłym kwartale.

Pierwszy Pilatus PC-12 NG trafi do Finlandii jeszcze w tym miesiącu - trzy miesiące wcześniej niż zakładał pierwotny harmonogram dostaw. Dostawa pozostałych pięciu samolotów ma zakończyć się w sierpniu br.

Umowa o zakupie Pilatusów PC-12 NG przez Wojska Lotnicze Finlandii była pierwszym tego typu kontraktem Szwajcarów z europejskim klientem wojskowym. Finowie są 32. odbiorcą wojskowym samolotów Pilatus na świecie. Szwajcarzy tylko w ubiegłym roku dostarczyli 100 PC-12 NG. W latach 2006 -2008 zakłady w Stans opuściło odpowiednio 90, 92 i 97 Platusów PC-12.

W fińskich wojskach lotniczych PC-12 NG zastąpią wysłużone Pipery PA-31-350 Chieftain, które weszły do służby w 1983.

Przypomnijmy, że kadłuby do Pilatusów PC-12 NG będą montowane również w zakładach PZL Świdnik SA. Polski zakład podpisał umowę na dostarczenie 50 kadłubów, poczynając od 2015. Obecnie ich montażem zajmują się również portugalskie zakłady portugalskie OGMA Indústria Aeronáutica de Portugal.


Drukuj Góra