Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Argentyna zbuduje nuklearny OP

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 lipca 2010

Nilda Garre, minister obrony Argentyny, poinformowała, iż Buenos Aires zbuduje dla potrzeb Armada de la República Argentina (ARA, Marynarki Wojennej Republiki Argentyny) okręt podwodny z napędem nuklearnym.

Pierwsze plany budowy nuklearnego OP dla ARA narodziły się w latach 1980., ale nigdy nie zostały zrealizowane. Wznowienie programu ma rozpocząć się natychmiast po zakończeniu prac modernizacyjnych jednostki ARA San Juan (S-42, typ TR1700). Natomiast do 2015 zostanie zakończony remont innego OP - ARA San Luis (S-32, Typ 209).

Argentyna może pochwalić się dużymi osiągnięciami w technologii nuklearnej. Opracowane przez tamtejszych inżynierów reaktory zostały wyeksportowane do wielu krajów, m.in. Australii. Dla potrzeb nowego okrętu podwodnego Argentyńczycy skonstruowali na podstawie reaktora Carem urządzenie o niewielkich wymiarach, które można zamontować w jego kadłubie.

Wiadomo już, że nowy nuklearny OP dla ARA będzie oparty na konstrukcji Thyssen TR1700. Budowa dwóch takich jednostek (ARA Santa Fe, S-43 i ARA Santiago Del Estero, S-44) została rozpoczęta w w połowie lat 1980. w stoczni Almirante Storni (dawniej noszącej nazwę Astillero Ministro Manuel Domecq García), stanowiącej obecnie część CINAR (Complejo Industrial Naval Argentino), ale w 1996 prace wstrzymano. Widoczny na zdjęciu kadłub jednego z wyżej wspomnianych okrętów jest niemal kompletny i posłuży do budowy nowego argentyńskiego nuklearnego OP.

Na podstawie informacji Juana Carlosa Cicalesiego i Santiago Rivasa


Drukuj Góra