Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test laserowego AASM

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 lipca 2010

DGA poinformowała o udanej próbie laserowo naprowadzanej wersji bomby AASM. Bomba w tej wersji atakuje cel pionowo.

Próbę przeprowadzono 17 czerwca na poligonie Biscarosse. Bombę zrzucono z myśliwca wielozadaniowego Rafale lecącego nad morzem na wysokości 4 km w odległości 25 km od celu - bloku betonowego o powierzchni 1 m2. Cel był podświetlony wskaźnikiem laserowym DHY-307, znajdującym się kilkaset metrów od niego. Głowica bomby otrzymała dane o położeniu celu z wykorzystaniem GPS z dokładnością kilkudziesięciu metrów. Dzięki naprowadzeniu laserowemu trafiła jednak dokładnie w cel.

W ostatniej fazie lotu 250-kg AASM (armament air sol modulaire) spada na cel pionowo. Ma to z jednej strony zwiększyć skuteczność ataku, a z drugiej ograniczyć straty w otoczeniu celu, w tym wśród ludności cywilnej. Laserowy AASM może też skutecznie atakować ruchome cele morskie i lądowe.

Laserowo naprowadzana wersja AASM powstaje od 2008 na zlecenie DGA (Direction Générale pour l'Armement). Program DASIGL (demonstrator of an air-to-ground inertial-GPS-laser weapon) realizuje należący do grupy Safran prywatny koncern Sagem. W wersji podstawowej AASM jest naprowadzany z wykorzystaniem systemu inercyjno-satelitarnego. Testowana jest też wersja samonaprowadzająca na podczerwień. Próby wersji naprowadzanej laserowo będą kontynuowane jeszcze w bieżącym roku.

Pod koniec 2009 Sagem otrzymał od DGA zamówienie na 3400 zestawów AASM. Pierwsza partia obejmuje 680 zestawów (Francja kupuje kolejne AASM, 2010-02-19). Wersja naprowadzana laserowo ma wejść do produkcji w 2012. Zasięg AASM przekracza 50 km, a zestaw może być łączony także z bombami o wagomiarze 125, 500 i 1000 kg.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.