Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie sfinansują Arrow 3

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 28 lipca 2010

25 lipca przedstawieiele USA i Izraela podpisali porozumienie o rozwoju systemu antybalistycznego Arrow 3, zdolnego do niszczenia pocisków pośredniego zasięgu.

Start pocisku Arrow 2. </span>Przynajmniej dwie baterie tych systemów rozmieszczono w Izraelu. Arrow 3, dysponując większym zasięgiem, mają być od nich mniejsze i tańsze / Zdjecie: US Missile Defense Agency

Wstępne prace nad budową systemu Arrow 3 rozpoczęły się oficjalnie w 2006. Ideą przedsięwzięcia jest uzyskanie zdolności do niszczenia pocisków balistycznych pośredniego zasięgu, a więc pokonujących od 3 do 5,5 tys. km.

Całość prac jest prawdopodobnie finansowana przez USA. Waszyngton przekazuje również kluczowe technologie. Podobnie jak ostatnie modele amerykańskich pocisków antybalistycznych, także Arrow 3 ma niszczyć wrogi głowice bezpośrednim uderzeniem, bez wykorzystania materiałów wybuchowych.

Arrow 3, ze względu na mniejszą masę i wymiary głowicy, będzie dysponował większym zasięgiem. Szacuje się, że będzie również w stanie przechwytywać wrogie pociski na wysokości nawet ponad 100 km, a więc już ponad atmosferą. Jest to niezbędne do niszczenia pocisków dalekiego zasięgu, a więc poruszających się z bardzo dużymi prędkościami i na dużych wysokościach.

Powoduje to jednak nieprzydatność stacji radiolokacyjnych systemu Arrow 2, ze względu na zbyt mały zasięg działania. W związku z tym przewiduje się bezpośrednie wykorzystanie amerykańskich stacji AN/TPY-2, które od 2008 znajdują się na terytorium Izraela (zobacz: Izrael modyfikuje system ostrzegania przed atakiem rakietowym).

Bezpośrednie prace nad wybranymi komponentami Arrow 3 zainicjowano umową między obu krajami z sierpnia 2008. Ostatnia umowa daje podstawę do sfinalizowania prac badawczo-rozwojowych.

Dzięki temu do 2014 ma powstać sprawny operacyjnie system kompleksowej ochrony Izraela przed zagrożeniem pociskami rakietowymi. Składać się on będzie z zestawów Iron Dome, przeznaczonych do niszczenia rakietowych i klasycznych pocisków artyleryjskich (zobacz: Iron Dome w listopadzie), zestawów Arrow 2, przeznaczonych do niszczenia pocisków krótkiego i średniego zasięgu, wreszcie - Arrow 3, które będą teoretycznie w stanie przechwycić największe pociski balistyczne produkowane i projektowane obecnie w Iranie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.