Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pozwolenie na lotnisko w Bagiczu

Lotnictwo cywilne, 05 sierpnia 2010

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał wczoraj pozwolenie na założenie lotniska w Bagiczu koło Kołobrzegu. Z dawnej bazy wojskowej będą mogły operować samoloty turystyczne i biznesowe.

</span>Ogromne lotnisko położone jest nad samym morzem. Tylko jego mniej zaniedbana część nadaje się do natychmiastowego wykorzystania. Największy, betonowy pas, równoległy do linii brzegowej wybudowali Sowieci / Zdjęcie: Aeroklub Bałtycki

Lotnisko wojskowe w Bagiczu zbudowali Niemcy. Po wojnie zostało przejęte przez Sowietów i znacznie rozbudowane. Mogły tu lądować duże samoloty transportowe. Na co dzień stacjonowały tu m.in. myśliwce MiG-21 i MiG-23, a później jednostka śmigłowcowa. Po wycofaniu się oddziałów sowieckich, tereny bazy zostały przejęte przez miasto Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie.

Jeden z pasów i część urządzeń obiektu wykorzystuje Aeroklub Bałtycki. Stąd organizowane są m.in. loty wycieczkowe. Statki powietrzne operują w dzień, możliwe jest również lądowanie w nocy, choć w ograniczonym zakresie i po wcześniejszym powiadomieniu władz aeroklubu.

7 lat temu gmina sprzedała 103 ha bazy spółce Baltic Center Polska (w tym 44 ha w użytkowanie wieczyste). Przedsiębiorstwo miało do 2013 zbudować nowoczesne Bałtyckie Centrum Turystyczne, a do jego obsługi wyremontować pas startowy i otworzyć terminal. Plany te realizowane były jednak z dużymi trudnościami, radni chcieli nawet anulować umowę.

Mimo tych trudności ULC wydał wczoraj zgodę na założenie lotniska na części terenu ex-sowieckiej bazy, właśnie dla BCP. Będą z niego mogły operować samoloty turystyczne i dyspozycyjne - długość czynnego pasa przekracza bowiem nieco 1 km. To jedynie część płyty o długości 2,5 km. Urząd zastrzegł również, że obiekt będzie otwarty w warunkach dobrej widoczności.

Jego eksploatacja może rozpocząć się dopiero po wpisaniu Bagicza do rejestru lotnisk, co następuje na wniosek inwestora, po uprzedniej kontroli specjalistów ULC.


Drukuj Góra