Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pozwolenie na lotnisko w Bagiczu

Lotnictwo cywilne, 05 sierpnia 2010

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał wczoraj pozwolenie na założenie lotniska w Bagiczu koło Kołobrzegu. Z dawnej bazy wojskowej będą mogły operować samoloty turystyczne i biznesowe.

</span>Ogromne lotnisko położone jest nad samym morzem. Tylko jego mniej zaniedbana część nadaje się do natychmiastowego wykorzystania. Największy, betonowy pas, równoległy do linii brzegowej wybudowali Sowieci / Zdjęcie: Aeroklub Bałtycki

Lotnisko wojskowe w Bagiczu zbudowali Niemcy. Po wojnie zostało przejęte przez Sowietów i znacznie rozbudowane. Mogły tu lądować duże samoloty transportowe. Na co dzień stacjonowały tu m.in. myśliwce MiG-21 i MiG-23, a później jednostka śmigłowcowa. Po wycofaniu się oddziałów sowieckich, tereny bazy zostały przejęte przez miasto Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie.

Jeden z pasów i część urządzeń obiektu wykorzystuje Aeroklub Bałtycki. Stąd organizowane są m.in. loty wycieczkowe. Statki powietrzne operują w dzień, możliwe jest również lądowanie w nocy, choć w ograniczonym zakresie i po wcześniejszym powiadomieniu władz aeroklubu.

7 lat temu gmina sprzedała 103 ha bazy spółce Baltic Center Polska (w tym 44 ha w użytkowanie wieczyste). Przedsiębiorstwo miało do 2013 zbudować nowoczesne Bałtyckie Centrum Turystyczne, a do jego obsługi wyremontować pas startowy i otworzyć terminal. Plany te realizowane były jednak z dużymi trudnościami, radni chcieli nawet anulować umowę.

Mimo tych trudności ULC wydał wczoraj zgodę na założenie lotniska na części terenu ex-sowieckiej bazy, właśnie dla BCP. Będą z niego mogły operować samoloty turystyczne i dyspozycyjne - długość czynnego pasa przekracza bowiem nieco 1 km. To jedynie część płyty o długości 2,5 km. Urząd zastrzegł również, że obiekt będzie otwarty w warunkach dobrej widoczności.

Jego eksploatacja może rozpocząć się dopiero po wpisaniu Bagicza do rejestru lotnisk, co następuje na wniosek inwestora, po uprzedniej kontroli specjalistów ULC.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.