Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec niemieckich rekrutów?

Strategia i polityka, 16 sierpnia 2010

Według doniesień niemieckich mediów, ministerstwo obrony przygotowuje projekt likwidacji obowiązkowej służby wojskowej. Celem jest osiągnięcie oszczędności budżetowych.

</span>Zasadnicza służba wojskowa jest dla wielu Niemców gwarantem demokratycznego charakteru sił zbrojnych i zaporą przed wykorzystaniem wojska do celów politycznych lub nawet totalitarnych / Zdjęcie: Atlantic Council

Według piątkowej Sueddeutsche Zeitung niemiecki minister obrony, Karl-Theodor zu Guttenberg, zamierza zaproponować na najbliższym posiedzeniu rządu likwidację obowiązkowej służby wojskowej. Resort chce pozostawić możliwość odbycia przeszkolenia wojskowego dla ochotników, zakładając, że będzie ich ok. 7500 rocznie. Rozwiązanie takie nie musiałoby doprowadzić do rewizji konstytucji, zakładającej, że pobór jest jednym z fundamentów niemieckiej, powojennej demokracji.

Obecnie Bundeswehra liczy 248 700 żołnierzy, z czego prawie 188 tys. to żołnierze zawodowi i kontraktowi. Nieco ponad 59 tys. stanowią żołnierze służby zasadniczej.

W czerwcu bieżącego roku w życie weszła ustawa, skracająca okres przeszkolenia z 9 do 6 miesięcy. Podobnie jednak jak w przeszłości, ze względu na konieczność dłuższego zdobywania umiejętności w części specjalności wojskowych, 26 400 żołnierzy ochotniczo wyraża zgodę na jej wydłużenie. Otrzymują wtedy wyższe, rosnące wynagrodzenie.

Likwidacja zasadniczej służby wojskowej jest częścią planu zmniejszenia liczebności sił zbrojnych, do 165 tys. żołnierzy. To z kolei ma pozwolić na nakazane wojsku przez kanclerz Merkel zaoszczędzenie 8,5 mld Euro do 2014. Jest to część pakietu oszczędności rządowych na sumę 80 mld Euro, w celu zmniejszenia deficytu budżetowego.

Doniesienia Sueddeutsche Zeitung nie zostały oficjalnie potwierdzone - szef resortu obrony odmówił w tej sprawie komentarza. Mimo tego czołowi politycy Chadecji zagrozili ministrowi dymisją, w razie przedstawienia planu. Współkoalicjant, Wolna Partia Demokratyczna (FDP), byłaby skłonna przyjąć rozwiązanie, podobnie jak opozycyjni socjaldemokraci, od dawna postulujący likwidację poboru.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.