Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francuskie testy Camcoptera

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 25 sierpnia 2010

Przedstawiciele austriackiej spółki Schiebel poinformowali o zakończeniu testów ich bezzałogowego śmigłowca Camcopter S-100, realizowanych przez francuską DGA.

</span>Camcopter w czasie prób we Francji kontynentalnej, w kwietniu bieżącego roku. Śmigłowiec cieszy się dużym zainteresowaniem wielu państw, ze względu na dojrzałość konstrukcji / Zdjęcie: Schiebel

Testy rozpoczęły się w marcu bieżącego roku. Odbywały się na poligonie wojsk lądowych Sissonne, gdzie znajdują się obiekty do ćwiczeń w terenie zurbanizowanym, a także na poligonie Canjuers. Ich ostatnią odsłoną były czterodniowe testy na wyspie Levant, przy południowym wybrzeżu Francji.

S-100 był obsługiwany przez personel agencji zamówień wojskowych DGA. Przeprowadzono 50 prób w locie, w łącznym czasie 150 h. Ostatnie, morskie testy objęły 20 h lotów. W ich trakcie sprawdzano działanie śmigłowca w gorącym i wilgotnym klimacie. Scenariusze ćwiczeń morskich obejmowały m.in. obserwację pozorowanych działań piratów i przemytników. Wszystkie - według producenta - zakończyły się sukcesem.

Francuzi wypożyczyli Camcoptera za ok. 1 mln Euro, w ramach programu pozyskania bezzałogowego śmigłowca dla marynarki wojennej, Système de Drone Aérien de la Marine (SDAM). Testy mają stanowić podstawę do stworzenia wymagań taktyczno-technicznych dla nowego systemu bezzałogowego, którego wybór ma odbyć się w 2011. Nowe bsl mają stanowić wyposażenie fregat typu La Fayette.

Jednocześnie odbyte testy stają się krokiem, ku zdobyciu ewentualnego zamówienia. Schiebel współpracuje z Thales Optronique and Aerospace, dostawcą zamontowanej we francuskim S-100 głowicy optoelektronicznej i pracującej w podczerwieni, jak również ze stocznią DCNS.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.