Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

6,5 mld USD na indyjskie niszczyciele

Marynarka wojenna, 03 września 2010

Indyjski rząd zgodził się ostatecznie zarezerwować równowartość 6,5 mld USD na zakup 4 nowoczesnych niszczycieli typu Kolkata, które powstaną w stoczni Mazagon.

</span>Wodowanie INS Kolkata, pierwszego z 3 okrętów tego typu. Jednostki o wyporności 6800 t i długości 163 m będzie dysponowała mieszanką wyposażenia rodzimego, izraelskiego i rosyjskiego. IAI oraz Elbit dostarczają radary oraz systemy walki radioelektronicznej. Okręt został również przystosowany do użycia pocisków przeciwlotniczych Barak II. Z kolei Rosjanie współuczestniczą w dostawach głównego oręża, pocisków BrahMos, jak również systemów walki przeciwpodwodnej oraz zestawów obrony bezpośredniej / Zdjęcie: sandesh.com

Indyjska marynarka wojenna wykorzystuje 5 niszczycieli typu Rajput. To zakupione w latach 1980. w ZSRS, zmodernizowane niszczyciele rakietowe projektu 61, podobne do wycofanego już, polskiego ORP Warszawa. Ich dopełnieniem są trzy zaprojektowane i zbudowane w następnej dekadzie w Indiach niszczyciele typu Dehli (Projekt 15).

Mają być one zastąpione przez nową generację niszczycieli typu Kolkata. Trzy pierwsze z nich (Projektu 15A) zostały już zwodowane, a pierwszy wejdzie do służby w 2012.

W ubiegłym roku najpierw ministerstwo obrony, a potem cały rząd zezwoliły na budowę drugiej partii, 4 jednostek Projektu 15B. Według indyjskich mediów, powołujących się na anonimowego urzędnika, dopiero w sierpniu bieżącego roku władze przeznaczyły równowartość 6,5 mld USD na ten program, co pozwoli na rozpoczęcie ich budowy.

W porównaniu do poprzedników, nowa partia niszczycieli typu Kolkata otrzyma nadbudówki zmodernizowane pod kątem zmniejszenia powierzchni odbicia radarowego. Zmniejszony ma być również ślad termiczny i hałas, emitowany przez układ napędowy. Nowe mają być również elementy systemu rozpoznania i uzbrojenie, w tym pociski samosterujące o zasięgu ponad 1000 km (zdolne do przenoszenia głowic atomowych) oraz system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Oba są rozwijane przez indyjskie placówki badawcze, z udziałem technologii izraelskich.

Z tych powodów program pochłonie zdecydowanie więcej środków, niż budowa 3 pierwszych niszczycieli. Koszt jednostkowy zmodernizowanych okrętów wyniesie ponad 1,6 mld USD. W przypadku standardowych jednostek jest to równowartość 612 mln USD.

W marynarce wojennej Indii służy obecnie ok. 140 okrętów (bez jednostek pomocniczych). Trwa jednocześnie budowa 38 kolejnych, z łącznie planowanych ok. 80 egz.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.