Indyjski rząd zgodził się ostatecznie zarezerwować równowartość 6,5 mld USD na zakup 4 nowoczesnych niszczycieli typu Kolkata, które powstaną w stoczni Mazagon.
Indyjska marynarka wojenna wykorzystuje 5 niszczycieli typu Rajput. To zakupione w latach 1980. w ZSRS, zmodernizowane niszczyciele rakietowe projektu 61, podobne do wycofanego już, polskiego ORP Warszawa. Ich dopełnieniem są trzy zaprojektowane i zbudowane w następnej dekadzie w Indiach niszczyciele typu Dehli (Projekt 15).
Mają być one zastąpione przez nową generację niszczycieli typu Kolkata. Trzy pierwsze z nich (Projektu 15A) zostały już zwodowane, a pierwszy wejdzie do służby w 2012.
W ubiegłym roku najpierw ministerstwo obrony, a potem cały rząd zezwoliły na budowę drugiej partii, 4 jednostek Projektu 15B. Według indyjskich mediów, powołujących się na anonimowego urzędnika, dopiero w sierpniu bieżącego roku władze przeznaczyły równowartość 6,5 mld USD na ten program, co pozwoli na rozpoczęcie ich budowy.
W porównaniu do poprzedników, nowa partia niszczycieli typu Kolkata otrzyma nadbudówki zmodernizowane pod kątem zmniejszenia powierzchni odbicia radarowego. Zmniejszony ma być również ślad termiczny i hałas, emitowany przez układ napędowy. Nowe mają być również elementy systemu rozpoznania i uzbrojenie, w tym pociski samosterujące o zasięgu ponad 1000 km (zdolne do przenoszenia głowic atomowych) oraz system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Oba są rozwijane przez indyjskie placówki badawcze, z udziałem technologii izraelskich.
Z tych powodów program pochłonie zdecydowanie więcej środków, niż budowa 3 pierwszych niszczycieli. Koszt jednostkowy zmodernizowanych okrętów wyniesie ponad 1,6 mld USD. W przypadku standardowych jednostek jest to równowartość 612 mln USD.
W marynarce wojennej Indii służy obecnie ok. 140 okrętów (bez jednostek pomocniczych). Trwa jednocześnie budowa 38 kolejnych, z łącznie planowanych ok. 80 egz.