Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Algieria dywersyfikuje dostawców

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 września 2010

Algieria poszukuje dostawców spoza ich tradycyjnego grona. Jej partnerem została AgustaWestland, rozmowy toczone są też ze stoczniami europejskimi.

Dzięki dochodom ze sprzedaży ropy naftowej Algierię stać na uzbrojenie nie tylko z Rosji czy od innych tanich dostawców (Afrykańskie spowolnienie, 2009-12-04). Od kilku lat rząd algierski prowadzi rozmowy z potencjalnymi dostawcami europejskimi (4 Spartany do Afryki, 2008-09-04). Już w 2007 Algieria podpisała kontrakt na dostawę śmigłowców AgustaWestland - 4 rozpoznawczych Super Lynx Mk.300 i 6 poszukiwawczo-ratowniczych AW-101 Merlin (zdjęcie: Neil Brant). Od końca ub.r. rozmowy zintensyfikowano, a nieoficjalne źródła mówiły o zakupie nawet setki włoskich śmigłowców. Teraz pojawiły się informacje o możliwym kontrakcie na 150 śmigłowców za 5 mld USD. Negocjowany właśnie kontrakt miałby zostać podpisany w październiku, w czasie wizyty włoskiego premiera Silvio Berlusconiego. Tylko w brytyjskim Yeovill kontrakt pozwoliłby na utrzymanie 4 tysięcy miejsc pracy.

Pierwszy etap nowego kontraktu ma obejmować dostawę 25 śmigłowców A-109 i 5 AW-139 dla policji i żandarmerii. Dostawy rozpoczęłyby się jeszcze w 2010. W czasie wystawy Farnborough 2010 Włosi ujawnili, że sprzedadzą jednemu z państw Afryki Północnej 30 śmigłowców za 450 mln Euro. Zapewne chodziło wówczas właśnie o Algierię.

Druga faza ma obejmować dostawę 15 śmigłowców AW-101 dla żandarmerii. Także ich dostawa ma rozpocząć się jeszcze w br. Kolejne śmigłowce - 27 AW-101 i 15 A-109 miałoby być montowanych w specjalnie w tym celu zbudowanych zakładach w Algierii. Zakłady te miałby zająć się później serwisem dostarczanych śmigłowców.

Od 2007 pojawiają się informacje o możliwym zakupie przez Algierię fregat wielozadaniowych FREMM. Rozpoczął je francuski prezydent Nicolas Sarkozy w czasie wizyty w Algierii, a kontynuowali przedstawiciele DCNS. Jednak po podpisaniu przez Francuzów kontraktu na dostawę fregaty FREMM do Maroka (Marokański kontrakt na FREMM, 2008-04-21), Algieria zwróciła się do Włochów. I to z nimi kontynuowane są rozmowy na temat zakupu 4-6 fregat po pół miliarda Euro. Jeszcze we wrześniu mają jednak rozpocząć się rozmowy z Niemcami i Brytyjczykami. Wszystkim rozmówcom Algieria stawia warunek włączenia do produkcji okrętów rodzimych przedsiębiorstw.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.