Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bundeswehra modernizuje Fuchsy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 września 2010

Bundeswehra, na bazie doświadczeń w Afganistanie (Niemcy działają tam w dość spokojnych prowincjach Balkh i Kunduz), uruchomiła modernizację podstawowych kołowych transporterów opancerzonych Fuchs.

Fuchs ewakuacji medycznej w najnowszym swoim wcieleniu - 1A8 w kamuflażu  specjalnie opracowanym dla potrzeb operacji afgańskich / Zdjęcie:  Bundeswehra

Wojska lądowe RFN zamierzają podnieść poziom ochrony przeciwwybuchowej i przeciwminowej, a także osłon pancernych 134 Fuchsów do standardu najbardziej obecnie zaawansowanego technicznie - 1A8.

21 pierwszych Fuchsów poddano kuracji odmładzającej już w 2008, w wyniku alarmistycznych meldunków z Afganistanu, w trybie błyskawicznej potrzeby bojowej. Wydano na to 13,3 mln euro. W 2009 ulepszono w ten sam sposób 40 dalszych pojazdów do poziomu ochrony Fuchs 1A8 za 36,6 mln euro. Postanowiono także, że 8 wyspecjalizowanych wozów rozpoznania skażeń ABC otrzyma też specjalne pakiety umożliwiające przeżycie ich załogom w wypadku starcia z minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi.

Warto wspomnieć, że niemieckie Fuchsy z aparaturą wykrywającą obecność środków trujących i promieniotwórczych Berlin wypożyczył swego czasu po cichu amerykańskiej armii wkraczającej do Iraku (podobno nawet z załogami!). Niemieckiej opinii publicznej nie ujawniono, że w wojnie z Irakiem wzięły również udział Fuchsy specjalnie wyposażone do intensywnej wojny radioelektronicznej ze środkami łączności pochodzenia rosyjskiego...

Obecnie Rheinmetall otrzymał od Bundeswehry dalsze zamówienie na modernizację 65 Fuchsów do 2012. Całość kontraktu szacowana jest na 33 mln euro. 43 wozy mają zostać doprowadzone do wersji podstawowego transportera piechoty Fuchs 1A8, lub do tego samego poziomu ochrony w przypadku pojazdów dowodzenia i ewakuacji rannych. 22 dalsze transportery, po przeróbkach wzmacniających ich odporność, pełnić będą służbę jako wozy saperskie, pożarnicze i rozminowania.

Obecnie w dyspozycji oddziałów Bundeswehry rozlokowanych w dwóch afgańskich prowincjach znajduje się 30 Fuchsów modelu 1A8.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.