Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosjanie trenują na NITKA

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 18 września 2010

Po 2 latach przerwy, od 3 tygodni rosyjscy piloci samolotów pokładowych ćwiczą na poligonie NITKA na ukraińskim Krymie.

Na Krym Su-27KUB, Su-27K, MiG-29K i Su-25UTG przyleciały z odległego o 3 tys. km Siewieromorska. 10 samolotów międzylądowało dla uzupełnienia paliwa w Pietrozawodsku. W sąsiadującej z NITKA wiosce Nowofiodorowka, gdzie znajduje się garnizon, piloci byli przez mieszkańców witani kwiatami. Dowódca Pułku lotnictwa morskiego Floty Północnej, płk Jewgienij Kuzniecow mówi, że współpraca z ukraińskim dowództwem układa się znakomicie, a poligon jest w dobrym stanie. Zastępca dowódcy NITKA, ppłk Władimir Kuzniecow twierdzi, że codziennie były i są przeprowadzane czynności obsługowe wymagane dla utrzymania poligonu w stanie sprawności technicznej.

Pułk stacjonuje na jedynym rosyjskim lotniskowcu - Admirał fłota Kuzniecow. Wskutek napięć między FR a Ukrainą w 2008 utracił możliwość trenowania na poligonie NITKA (Rosjanie zbudują radiolokator koło Kaliningradu, 2008-10-20), wyposażonym w imitację rampy startowej i urządzenia umożliwiające lądowanie na 200-metrowym pokładzie. Rosjanie rozważali nawet budowę podobnej instalacji na własnym terytorium, ale zmiana sytuacji politycznej po ostatnich wyborach pozwoliła im na skorzystanie z poligonu na Krymie.

Przed obecnym szkoleniem w lotnictwie WMF było tylko 19 załóg potrafiących operować z pokładu lotniskowca. W ciągu 3 pierwszych tygodni treningu wyszkolono w pełni kolejnych 5 pilotów. Trening kończy się za kilka dni. W przyszłym roku mają odbyć się na NITKA podobne ćwiczenia.

Budowę poligonu NITKA (Naziemnyj ispytatielnyj trenirowocznyj kompleks awiacjonnyj) koło krymskiego Saki rozpoczęto w 1979. W pełnej konfiguracji, umożliwiającej lądowania, powstał w 1984. Konstrukcja waży 12 tys. ton. W normalnym trybie poligon obsługuje 100 specjalistów. Pierwotnie trenowały na nim załogi samolotów pokładowych 4 sowieckich krążowników lotniskowcowych.

Obecne dowództwo WMF planuje budowę 3-6 nowych lotniskowców (Nowe rosyjskie lotniskowce, 2009-03-01). Pierwszy miałby być gotowy w 2020. W międzyczasie FR kupi zapewne kilka śmigłowcowców, najprawdopodobniej francuskiej klasy Mistral, pozycjonowanych jako okręty strategicznej projekcji siły na morzu. Brak podobnych okrętów w WMF był szczególnie widoczny w czasie konfliktu wywołanego przez Gruzję w 2008.


Drukuj Góra