Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

35 tysięcy odrzutników do F88

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 września 2010

Thales Australia wygrał kontrakt na dostawy ponad 35 tysięcy odrzutników do strzelania amunicją ślepą do karabinków uniwersalnych F88.

Thales Australia dostarczy armii australijskiej ponad 35 tysięcy  odrzutników do strzelania amunicją ślepą do karabinków F88. Masa BTBFA  wynosi około 0,43 kg (połowa masy bagnetu M9/Buck 188), jest on  przystosowany do strzelania nową amunicją ślepą Thales F3A1 / Zdjęcie:  Thales Australia

Australijski oddział koncernu Thales dostarczy Defence Materiel Organization (DMO) ponad 35 tysięcy odrzutników do strzelania amunicją ślepą BTBFA (Bullet Trap Blank Firing Attachment) do 5,56-mm karabinków uniwersalnych Austeyr F88, F88SA1 i F88A4. BTBFA został zaprojektowany na miejscu i wytwarzany jest w Australian Soldier Systems Development and Support Centre (dawnych zakładach Australian Defence Industries) w Lithgow, w miejscu, w którym produkowana jest również broń strzelecka.

Odrzutnik mocowany jest na lufie i pozwala automatyce broni funkcjonować poprawnie przy strzelaniu amunicją ślepą. Jego zadaniem jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia gazów prochowych w lufie podczas prowadzenia ognia, aby system gazowy mógł poprawnie zadziałać i broń została przeładowana.

Dotychczas używane odrzutniki BFA (na zdjęciu) spełniały swoją funkcję,  ale pozbawione były możliwości przechwytywania pocisków amunicji  bojowej, gdyby ta została przypadkowo załadowana i wystrzelona /  Zdjęcie: ADF

Zadaniem nowego BTBFA jest również poprawienie bezpieczeństwa ćwiczących żołnierzy lub osób postronnych, przez wyłapanie pocisku naboju bojowego, gdyby ten został przypadkowo załadowany i wystrzelony. Dotychczas użytkowany odrzutnik BFA (Blank Firing Attachment) był pozbawiony takiej możliwości. BTBFA zatrzymuje pocisk kalibru 5,56 mm poruszający się z prędkością 800 m/s na odcinku 60 mm.

Odrzutnik został pomalowany na czerwono, dzięki czemu jego obecność na lufie jest łatwo zauważalna. Jest on mocowany bezpośrednio na lufie i nie wymaga żadnych modyfikacji używanych karabinków. Poza odmianą do F88, Thales Australia ma w swojej ofercie również odrzutniki podobnego rodzaju do innej broni strzeleckiej wykorzystywanej przez armię tego państwa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.