Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sojuz nie może oddzielić się od ISS

Astronautyka, 24 września 2010

Prawdopodobnie z powodu awarii czujnika hermetyzacji statek transportowy Sojuz nie może oddzielić się od międzynarodowej stacji kosmicznej.

Według pierwotnego planu, statek kosmiczny Sojuz TMA-18 powinien oddzielić się od modułu łącznika międzynarodowej stacji kosmicznej (ang. ISS, ros. MKS) o 3:34 GMT. Jednak przy próbie oddzielenia statku specjalne okucia nie rozłączyły się. Sprawą zajęła się specjalna komisja techniczna.

Według agencji Roskosmos, Anatolija Pierminowa, powodem nieprawidłowego zadziałania mechanizmu połączenia jest awaria czujnika hermetyzacji łącznika. Generuje on nieprawidłowy sygnał, świadczący o jego rozhermetyzowaniu. Tymczasem inne analizy wskazują na to, że hermetyzacja funkcjonuje prawidłowo.

Pierminow twierdzi, że pełne wyjaśnienie sytuacji i ewentualna naprawa mogą potrwać nawet kilka dni. Dopiero wówczas Sojuz będzie mógł oddzielić się od ISS. Według Piermonowa, do kolejnej próby oddzielenia powinno dojść jutro o 3:59 GMT. Jeśli się uda, statek wyląduje na Ziemi o 7:23.

Na pokładzie Sojuza TMA-18 na Ziemię ma wrócić troje kosmonautów - dwóch Rosjan i Amerykanka. Po nieudanej próbie odłączenia przeszli oni z powrotem do ISS.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.