Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ornitopter napędzany ludzkimi mięśniami

Lotnictwo cywilne, 25 września 2010

Grupa kanadyjskich inżynierów i studentów zbudowała ornitopter napędzany siłą ludzkich mięśni. W pierwszym locie utrzymał się on w powietrzu przez 19,3 s.

Pierwszy lot ornitoptera, nazwanego Snowbird, odbył się 2 sierpnia na lotnisku Great Lakes Gliding Club w Tottenham w kanadyjskim stanie Ontario. Ornitopter wystartował ciągnięty przez samochód. Po odłączeniu liny kontynuował lot z prędkością 25,6 km/h. Przez 19,3 s przeleciał 145 metrów.

Pilotem i zarazem siłą napędową Snowbirda był jego współkonstruktor (obok Camerona Robertsona) Todd Reichert, doktorant z University of Toronto Institute for Aerospace Studies (UTIAS). Przed lotem musiał schudnąć w ciągu miesiąca o 8 kg i dużo ćwiczyć w siłowni, korzystając ze specjalnej diety, aby podołać zadaniu.

Snowbird ma masę ok. 42 kg przy rozpiętości równej 32 m, czyli porównywalnej z Boeingiem 737. Jego lot jest możliwy dzięki ruchom skrzydeł podobnym do wykonywanym w locie przez ptaki. Obu konstruktorów wspierał emerytowany profesor UTIAS James D. DeLaurier oraz wolontariusze Robert i Carson Dueck, a także ponad 20 studentów University of Toronto i 10 ze współpracujących z nim Poitiers University z France i Delft Technical University z Holandii.

Lot był obserwowany przez przedstawiciela FAI (Fédération Aéronautique Internationale). Jego efekt został zgłoszony jako oficjalny rekord długości lotu w nowej klasie statków powietrznych. Zostanie on prawdopodobnie oficjalnie uznany przez FAI na posiedzeniu planowanym na październik. Dotychczasowy rekord wynosi 64 m i należy do Francuza Yvesa Rousseau. Został pobity 20 kwietnia 2006 w 212 próbie(!).

Według specjalistów lotniczych, lot Kanadyjczyka to niezwykłe osiągnięcie, spełniające wielowiekowe marzenie ludzkości. Pierwszy znany ornitopter napędzany siłą ludzkich mięśni zaprojektował w 1485 Leonardo da Vinci. Konstruktorzy Snowbirda planują wykorzystać doświadczenia z jego projektowania i budowy do skonstruowania kolejnego, doskonalszego ornitoptera.

Zespół UTIAS pracuje nad budową ornitopterów od wielu lat. Prof. DeLaurier skonstruował napędzany silnikiem Ornithoper No1 (na zdjęciu obok). W lipcu 2006 wykonał on 14-sekundowy lot na Bombardier Airfield w Downsview Park w Toronto.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.