Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irańska amfibia bojowa

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 września 2010

Irański korpus strażników rewolucji otrzymał dziś oficjalnie 3 eskadry wodnosamolotów Bavar 3. Mają być one uzbrojone w pociski rakietowe.

W uroczystości wziął udział minister obrony Iranu gen. Ahmad Vahidi. Powiedział on, że wodnosamoloty są uzbrojone w karabin maszynowy i wyposażone w kamery do rejestrowania obrazów w dzień i w nocy. Islamska Republika Iranu jest jednym z niewielu krajów, które produkują wodnosamoloty. Bavar 5 zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy w bardzo krótkim czasie - powiedział Vahidi.

Komendant sił morskich Korpusu Strażników Rewolucji, Alireza Tangsiri stwierdził, że wodnosamoloty wkrótce uzyskają skuteczniejsze uzbrojenie, w postaci kierowanych i niekierowanych pocisków rakietowych. Nie wydaje się jednak, by powstał w ten sposób groźny kompleks bojowy. Jednomiejscowy Bavar 2 to mały wodnosamolot, rozwijający niewielką prędkość. Może być więc wykorzystany w działaniach na małą skalę. Co prawda Irańczycy twierdzą, że Bavar 2 ma własności stealth, ale sądząc po jego sylwetce, to jedynie zabieg propagandowy.

Pierwsze informacje o irańskim wodnosamolocie pojawiły się w 2006. Mediom ujawniono, że rozpoczęto próby z nową konstrukcją. Wówczas władze irańskie twierdziły, że uzbrojone wodnosamoloty pozwolą kontrolować żeglugę w pobliżu Iranu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.