Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Minister apeluje do premiera

Strategia i polityka, 29 września 2010

Brytyjski minister obrony, Liam Fox wysłał list do premiera Davida Camerona, ostrzegający go przed zmniejszeniem wydatków wojskowych nawet o 20%. Uznał cięcia za zbyt drastyczne.

Brytyjskie Apache na pokładzie lotniskowca HMS Ark Royal. Zmniejszenie wydatków wojskowych może doprowadzić do zmniejszenia potencjału Royal Navy, w sferze projekcji siły z morza, do stanu wykluczającego realizację dużych operacji desantowych / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Mimo, że list był prywatny, przedostał się do prasy i został opublikowany we wczorajszym wydaniu Daily Telegraph. Wywołało to natychmiastową reakcję ministra Foxa, który opublikował oświadczenie, wyrażające wyjątkową złość i brak akceptacji dla takich działań.

Treść listu pokazuje jednak, z jakimi cięciami może spotkać się budżet resortu obrony. Ze względu na rekordowy deficyt kasy państwa - który w zakończonym w marcu poprzednim roku budżetowym wyniósł 152,8 mld GBP (10,87% PKB) - zmniejszenie wydatków wojskowych może osiągnąć nawet 20%.

Minister ostrzegł premiera, że doprowadzi to do ograniczenia zdolności do wykonywania zadań przez wojsko, załamania morale, a w wymiarze politycznym, spowoduje zmniejszenie zaufania społecznego do nowych rządów i w konsekwencji - do ich upadku.

Głębokie redukcje wydatków będą musiały przełożyć się na zmniejszenie liczby okrętów Royal Navy, co ograniczy zdolność do przebywania jednostek w obszarach bezpośredniego zainteresowania Londynu. Władze będą musiały wybrać, czy zrezygnować z podkreślania swojej obecności wojskowej w rejonie Falklandów-Malwinów, Zatoki Perskiej, w rejonie Karaibów, czy na Oceanie Indyjskim.

Wiążą się z tym plany rezygnacji z programu głębokiej modernizacji samolotów morskich Nimrod, co z kolei znacznie ograniczy zdolność marynarki wojennej.

Najbardziej drastyczny element cięć wiąże się jednak z jednostkami desantowymi Royal Navy. Fox napisał o usunięciu programów okrętów amfibijnych (jednostek desantowych-doków, śmigłowcowów, okrętów pomocniczych), co pozbawi Londyn możliwości realizowania dużych operacji desantowych. Co prawda marynarka otrzymała w ciągu ostatnich kilku-kilkunastu lat nowe jednostki tego typu, jednak cięcia wykluczą prace nad ich następcami. Może to również zagrozić planom budowy dwóch dużych lotniskowców (zobacz: Lotniskowce będą, chociaż…).

Wielu specjalistów uważa, że ostatecznie cięcia będą nieco mniejsze. Prawdopodobnie będą wynosiły 10-15% obecnego budżetu i dotkną wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Wstępne decyzje w tej kwestii zostaną podjęte w przyszłym miesiącu, po zakończeniu prac nad strategicznym przeglądem obronnym (zobacz: Zmniejszenie brytyjskiego budżetu).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.