Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja B-52 za 11,9 mld USD

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 30 września 2010

Amerykańskie wojska lotnicze zleciły Boeingowi modernizację uzbrojenia bombowców strategicznych B-52. Ośmioletni program może pochłonąć nawet 11,9 mld USD.

B-52 znalazły się w służbie 55 lat temu. Pozostaną w niej do ok. 2040, głównie ze względu na wysoką niezawodność i niskie koszty użytkowania, w porównaniu do B-1 i B-2. Stąd kolejne modernizacje tych wiekowych bombowców / Zdjęcie: USAF

Modernizacja uzbrojenia B-52 będzie realizowana na mocy kolejnych, prawdopodobnie rocznych umów. Koncern będzie odpowiedzialny za wszystkie fazy, od projektowania do instalowania nowych urządzeń.

Wybór Boeinga nie był przypadkowy. Jest on producentem B-52, realizował również większość programów modernizacyjnych, w ciągu ostatniego półwiecza.

Podpisany kontrakt ma charakter ramowy. Jego ogólną wartość Pentagon oszacował na 11,9 mld USD. Pierwsza, szczegółowa umowa została zapowiedziana we wczorajszym oświadczeniu Boeinga już na 30 września. Na razie jednak nie potwierdzono tej informacji.

USAF wykorzystuje obecnie 68 B-52. Kolejny 9 znajduje się w jednostkach rezerwowych. Dopełniają one młodsze B-1 i B-2, szczególnie w działaniach przeciwko państwom ze słabszą obroną przeciwlotniczą.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.