Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powrót do Bezmiechowej – 20 lat później

Lotnictwo cywilne, 03 października 2010

W Bezmiechowej odbyły się uroczystości upamiętniające powrót do latania szybowcowego w tym słynnym przedwojennym ośrodku lotniczym.


Organizatorzy Powrotu do Bezmiechowej przed 20 laty i inicjatorzy spotkania po latach: Krzysztof Drabarek i Tomasz Hypki przed tablicą upamiętniającą bezmiechowskich lotników

Do Bezmiechowej przybyło kilkaset osób, w tym organizatorzy Powrotu do Bezmiechowej, który odbył się w sierpniu 1990. Gospodarzami imprezy byli rektorzy Politechnik: Rzeszowskiej i Warszawskiej - właścicieli ośrodka znajdującego się na szczycie Słonnego. Gości przywitał JM Rektor PRz prof. dr hab. Andrzej Sobkowiak. Mszę świętą rozpoczynająca uroczystości odprawił krajowy kapelan lotników o. Dominik Orczykowski z udziałem księży z Bezmiechowej: proboszcza miejscowej parafii ks. Stanisława Jańca, ks. Tadeusza Sabika i ks. dr. Marka Wasąga.

Idea latania w Bezmiechowej odżyła wraz z Edukacyjnym Programem ULS (Ultra Lekkich Szybowców) realizowanym przez Zespół Lotniczych Konstrukcji Kompozytowych z Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem dr. inż. Romana Świtkiewicza. 5 sierpnia 1990 Politechnika Warszawska wespół z Bractwem Podwójnej Mewy uroczyście wprowadziły do Bezmiechowej szybowce PW-2 Gapa i PW-3 Bakcyl, organizując obóz lotniczy Powrót do Bezmiechowej. Obóz, podczas którego pod kierunkiem instruktorów: Jerzego Kędzierskiego, Witolda Raczyńskiego, Stanisława Suchodolskiego i Piotra Bobuli kilkunastuletni ludzie latali na dwumiejscowym szybowcu PW-3 Bakcyl oraz wykonywali szury na jednomiejscowym PW-2 Gapa. W szkoleniu wzięło udział 16 osób. Od tego czasu trwa nieprzerwany do dnia dzisiejszego okres latania w Bezmiechowej.

Przecierając w Polsce szlak innym entuzjastom lotnictwa powstałe pod koniec lat 1980. Bractwo Podwójnej Mewy wywalczyło ograniczenie wymagań zdrowotnych wobec kandydatów na pilotów. Nie musieli się oni już badać w centralnych ośrodkach, a w przychodniach sportowo-lekarskich. Udało się też zmniejszyć wiek kandydatów na szkolenie szybowcowe do 14 lat. Bractwo przez kilka lat organizowało obozy wstępnego szkolenia lotniczego, m.in. w Lublinie, Krośnie, Bezmiechowej oraz na górze Chełm koło Goleszowa. Przez obozy BPM przeszło kilkuset młodych ludzi. Prezesem Bractwa Podwójnej Mewy był Tomasz Hypki, absolwent wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.

We wrześniu 1997 Politechnika Rzeszowska, Warszawska i Lwowska zawarły porozumienie, w efekcie którego w sierpniu 2004 otwarto Akademicki Ośrodek Szybowcowy. Na jego terenie odbyły się wczorajsze uroczystości. Niestety, siąpiący deszcz i niskie chmury uniemożliwiły loty szybowców Ośrodka. Nie przydał się więc zaprzęg konny, który jak przed wojną i przed 20 laty miał szybowce wciągać na górę.

Na zakończenie części oficjalnej odsłonięto tablicę poświęconą Pamięci pilotów , którzy oddali serce i życie Idei Bezmiechowej. Inicjatorem jej wmurowania w ścianę ośrodka był Krzysztof Drabarek, także absolwent wydziału MEiL, przed laty współzałożyciel BPM, obecnie pracownik Politechniki Warszawskiej. Fundatorem tablicy jest Przemysłowe Centrum Optyki, którego prezes dr Ryszard Kardasz jest także MEL-owcem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.