Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Daleko do osiągnięcia celów w Ghazni

Strategia i polityka, 05 października 2010

Jesteśmy bardzo daleko od osiągnięcia celów lokalnej stabilizacji organizacyjnej w powierzonej polskiemu kontyngentowi w siłach ISAF/NATO afgańskiej prowincji Ghazni - ujawnił płk Piotr Łukasiewicz, pełnomocnik MON ds Afganistanu.

Płk Łukasiewicz mówił o swojej ocenie sytuacji w Afganistanie podczas publicznej debaty ekspertów i polityków na temat terminu wycofania polskich wojsk z Afganistanu. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

Płk Łukasiewicz podał, że osiągnięcie stabilności i zagwarantowanie bezpieczeństwa w prowincji Ghazni własnymi siłami lokalnej administracji wymaga odpowiedniego wyekwipowania i wyszkolenia afgańskich sił policyjnych i wojskowych, które powinny liczyć minimum 7-8 tys. ludzi. Obecnie siły militarno-policyjne, którymi dysponuje gubernator prowincji dysponują tylko 3-4 tys. mundurowych. Stanowiska gubernatorów 19 dystryktów prowincji Ghazni obsadzone są przez tylko 5-6 ludzi. Część z nich rezyduje nie w podległym im statutowo terenie, a przy gubernatorze prowincji. Kilku wyznaczonych szefów dystryktów przebywa wręcz w spokojnym Dubaju nad Zatoką Perską...

Przypomnijmy, że rok temu MON zakładało doposażenie jednostek armii i policji w Ghazni w sprzęt, broń i amunicję, a także intensyfikację szkolenia afgańskich rekrutów. Pod koniec 2009 informowano, że w naszej strefie odpowiedzialności w Ghazni rozmieszczono tylko 2 bataliony piechoty i batalion wsparcia 3. Brygady 203. Korpusu armii afgańskiej (1800 żołnierzy), wyposażone w sprzęt bojowy jedynie w 70%. Naszym celem było zaś wówczas i jest nadal, jak należy sądzić, sformowanie i wyszkolenie pełnej - 5-6-batalionowej brygady afgańskiej.

Płk Łukasiewicz ocenia, że nie powiodło się konstruowanie afgańskiej demokracji od góry - od urzędu prezydenta. Amerykański dowódca sił ISAF/NATO w Afganistanie - gen. Stanley McChrystal, który usiłował zmienić tę strategię, wychodząc do ludzi z wiosek i ulic miast - został jednak zdymisjonowany przez prezydenta Obamę w czerwcu 2010, po serii swoich krytycznych wypowiedzi prasowych wobec pomysłów afgańskich polityków z Waszyngtonu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.