Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udana 13. próba Buławy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 października 2010

Dzisiejsza, 13. z kolei próba rakiety balistycznej Buława okazała się udana. To dopiero 6. sukces w trwających kilka lat testach.

Rakietę Buława wystrzelono dziś z zanurzonego pod wodą atomowego okrętu podwodnego Dmitrij Donskoj, który wczoraj opuścił bazę w Siewierodwinsku. Wszystkie ćwiczebne głowice trafiły w cele wyznaczone na poligonie Kura na Kamczatce.

Z poprzednich 12 prób tylko 5 okazało się w pełni udanych. Wszystkie udane próby prowadzono w położeniu nawodnym. Próba zrealizowana 9 grudnia 2009 (Kolejne niepowodzenie Buławy, 2009-12-10) nie powiodła się wskutek wady produkcyjnej elementu rozdzielającego drugi i trzeci stopień rakiety. Następne próby wielokrotnie przekładano pod różnymi pretekstami, nawet z powodu rozległych pożarów lasów pod Moskwą. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony stwierdzili, że jeśli w kolejnych testach Buława zawiedzie, zostanie zweryfikowany cały system produkcyjno-technologiczny jej wytwarzania i wiele zaangażowanych dotąd w program przedsiębiorstw utraci zamówienia. O brakach w procesie produkcji, a w szczególności w kontroli jakości, świadczy to, że każda z nieudanych prób nie powiodła się z innej przyczyny (Konstruktor Buławy zwolniony, 2009-07-22).

Teraz Buławę czekają jeszcze dwie decydujące próby. Jedna ma zostać przeprowadzona z użyciem okrętu Dmitrij Donskoj, a jeśli ta się powiedzie, w drugiej będzie wykorzystany Jurij Dołgorukij - okręt projektu 955 Boriej, przewidziany jako podstawowy bojowy nosiciel Buław. Według dowódcy WMF, adm. Władimira Wysockiego, okręt ma być gotowy do próby za miesiąc-półtora.

Trzy kolejne udane testy mają zdecydować, czy system Boriej - Bulawa zostanie oficjalnie przyjęty do uzbrojenia WMF. Źródła w rosyjskim ministerstwie obrony twierdzą, że może to nastąpić na początku przyszłego roku. Jurij Dołgorukij już pomyślnie zakończył cykl prób państwowych.

Traktowany priorytetowo system ma zapewnić Rosji bezpieczeństwo na kolejnych 30-40 lat. Do 2015 ma wejść do uzbrojenia 8 atomowych okrętów podwodnych proj. 955 uzbrojonych w Buławy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra