Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wystartował cyfrowy Sojuz

Astronautyka, 08 października 2010

W nocy z kosmodromu Bajkonur wystartował pierwszy zmodernizowany załogowy statek kosmiczny Sojuz TMA-M wyposażony w cyfrowy system sterowania.

Rakieta nośna Sojuz-FG wystartowała z kosmodromu Bajkonur o 3:10:32 czasu moskiewskiego. Na pokładzie wynoszonego na orbitę Sojuza TMA-01M znajdowało się dwóch kosmonautów rosyjskich: Aleksandr Kaleri (był w Kosmosie już 4 razy, spędził tam łącznie 610 dób, w tym w otwartej przestrzeni 23,5 h) i Oleg Skripoczka (obaj to cywilni inżynierowie z RKK Energia) oraz astronauta amerykański kpt. Scott Kelly. Już o 4:02 rozpoczął się proces automatycznego łączenia pojazdu z międzynarodową stacją kosmiczną. Nowa załoga ma pozostać na pokładzie stacji przez ponad 5 miesięcy.

Sojuz TMA-M to pierwszy załogowy rosyjski statek kosmiczny wyposażony w cyfrowy system sterowania i cyfrowy system telemetryczny. Został on opracowany na bazie Sojuza TMA, który od października 2002 wykonał 19 lotów kosmicznych. Sojuz TMA-M został zaprojektowany przez Korporację rakietowo-kosmiczną (RKK) Energia.

Sercem systemu sterowania Sojuza TMA-M jest komputer pokładowy CWM-101. Jego testowaniem w czasie lotu kieruje Aleksandr Kaleri. Cyfrowy system sterowania zastąpił używany od ponad 30 lat analogowy system Argon. Wymiana pozwoliła na zwiększenie ładunku użytecznego o 70 kg.

Start Sojuza TMA-M zabezpieczało 8 samolotów, 12 śmigłowców i statek poszukiwawczo-ratowniczy Antarktida. 3 Mi-8 znajdowały się na lotnisku w Górnym Ałtajsku, jeden Mi-8 i samolot transportowy An-26 w Kyzylu, po jednym Mi-8 w Irkucku i Ułan-Ude, Mi-8 i An-26 na lotnisku Czita, samolot An-24 w Chabarowsku, An-2 w Dalniepiereczinsku, Mi-8 w Władywostoku, 2 Mi-8 i An-24 na lotnisku Krajnyj w Kazachstanie, 2 Mi-8 i An-12 w kazachskiej Karagandzie, oraz 2 samoloty Ił-38 w Nikołajewkie w Kraju Przymorskim. Całym zespołem lotniczym dowodził operacyjnie szef Rosawiacji Aleksandr Nieradko.

Prace nad rozwojem Sojuza rozpoczęło OKB Koroliewa w 1962. Pierwszy załogowy lot Sojuz 1 odbył 23-24 kwietnia 1967 z Władimirem Komarowem na pokładzie. Z powodu awarii systemu spadochronowego misja zakończyła się katastrofą.

Na bieżący rok zaplanowano jeszcze start Sojuza TMA-20. Prawdopodobnie lot zostanie jednak przełożony na początek 2011. Powodem jest uszkodzenie w czasie transportu lądownika satelity. Uszkodzeniu uległ ekran termoochronny osłaniający lądownik przy przejściu przez gęste warstwy atmosfery. Jego wymiana jest bardzo czasochłonna.

Startowi Sojuza TMA-M towarzyszyła medialna sensacja. Okazało się bowiem, że na kosmodromie Bajkonur pojawiła się Anna Chapman - wydalona niedawno z USA po oskarżeniu o szpiegostwo. Chapman przybyła z osobistym ochroniarzem. Nie odpowiadała na pytania dziennikarzy. Według nieoficjalnych informacji, Chapman jest obecnie doradcą prezesa jednego z banków komercyjnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.