Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjczycy i Holendrzy testują CB 90

Marynarka wojenna, 12 października 2010

Szwedzka agencja zamówień wojskowych wypożyczyła Wielkiej Brytanii i Holandii po jednej łodzi patrolowej CB 90. Jednostki będą testowane przez 6 miesięcy.

CB 90 są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych wojskowych jednostek patrolowych na świecie. Szwedzi wykorzystują ponad 190 takich łodzi. Niemal sto innych zakupili Meksykanie, Norwegowie, Grecy, Malezyjczycy i Amerykanie. Pochodne tych jednostek, w wariantach dla służb cywilnych, wykorzystuje kilka innych państw, w tym polska straż graniczna (łodzie pościgowo-inspekcyjne typu Strażnik) / Zdjęcie: MO Szwecji

Umowa dzierżawy dotyczy specjalnie zmodernizowanych jednostek. Standardowe wykorzystywane są jako łodzie wielozadaniowe, operujące z baz stacjonarnych. StridsBåt 90 (oznaczenie międzynarodowe Combat Boat 90, CB 90) mają wyporność pełną ok. 20 t i długość 15,9 m. Załogę stanowi 3 marynarzy. Dwa silniki Scanii o mocy 625 KM każdy zapewniają możliwość osiągnięcia prędkości maksymalnej ponad 40 w. Uzbrojenie składa się z reguły z 3 wkm-ów i kilku min morskich.

Oprócz zadań patrolowych CB 90 może przewozić do 21 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Wykorzystywany jest również do misji medycznych i transportowych. Ze względu na zasięg ograniczony do 300 nm (560 km), przeznaczony jest do działań na wodach przybrzeżnych.

Holendrzy i Brytyjczycy wypożyczyli jednostki przystosowane do działań z pokładów dużych okrętów desantowych, a więc m.in. wyposażone we wzmocnione zaczepy dla wind pokładowych. Obaj potencjalni klienci brali już udział w ćwiczeniach morskich z udziałem CB 90. Holenderski desantowiec Johan de Witt testował już nawet łódź, jako jednostkę inspekcyjną. Marynarze obu państw przeszli również trening na pokładach szwedzkich jednostek.

CB 90 w czasie próby wciągnięcia na pokład holenderskiego okrętu desantowego Johan de Witt / Zdjęcie: MO Szwecji

Wynik 6-miesięcznych prób zadecyduje, czy CB 90 będzie wykorzystywany przez marynarki wojenne kolejnych dwóch państw. Pierwsze oceny, szczególnie wypowiadane przez holenderskich oficerów marynarki wojennej, są bardzo pozytywne. Szwedzkie łodzie przewyższają wykorzystywane obecnie pokładowe jednostki inspekcyjne i desantowe. Co więcej, ewentualny zakup przez Holandię CB 90 zwiększy możliwości współpracy w ramach wspólnego batalionu desantowego, ponieważ jego szwedzka część wykorzystuje właśnie te łodzie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.