Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Włoskie AW-101 w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 12 października 2010

Jutro w Afganistanie wyląduje amerykański C-17, przewożący na pokładzie 3 AW-101, należące do włoskiej marynarki wojennej. Maszyny rozpoczną 12-miesięczną służbę w tym kraju.

Włoskie AW-101, w wersji transportowej, trafią do Afganistanu po raz pierwszy. We włoskiej marynarce wojennej występują pod używanym do 2007 oznaczeniem EH-101 / Zdjęcie: Marina Militare

Włoski kontyngent w Afganistanie liczy obecnie ok. 3400 żołnierzy, a do końca bieżącego roku ma wzrosnąć do docelowych 3800 osób. Posiada jednocześnie silny komponent lotniczy, składający się z 4 szturmowych samolotów AMX (zobacz: 1500 h nad Afganistanem), 3 samolotów transportowych, 5 śmigłowców szturmowych A129 Mangusta oraz 6 śmigłowców transportowych. Połowę z nich stanowią lekkie AB-212, resztę ciężkie CH-47.

W ramach kolejnej zmiany kontyngentu, zamiast AB-212, do bazy w Heracie trafią nowsze i większe AW-101. Pozostaną tam przez rok.

Kontyngent lotniczy w najbliższym czasie może otrzymać nowe zadania. Po ostatnim, sobotnim ataku bombowym na włoski patrol, w którym zginęło 4 żołnierzy, Ignazio La Russa minister obrony poinformował, że wystąpi do parlamentu o zgodę na użycie przez samoloty AMX uzbrojenia ofensywnego. Do tej pory maszyny te wykonują jedynie misje rozpoznawcze. W samoobronie ich piloci mogą użyć jedynie działek pokładowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.