Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyścig o zamówienie RPA

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 października 2010

W ciągu najbliższych miesięcy siły zbrojne RPA rozpiszą przetarg na ok. 1200 ciężarówek o średniej ładowności. Do walki o kontrakt przygotowują się wiodący producenci.

Ciężarówki rodziny Samil (na zdjęciu model 50), są obecnie podstawowymi pojazdami wojsk RPA / Zdjęcie: military-today.com

Większość sprzętu wojsk lądowych RPA jest obecnie przestarzała i kończy okres swojego użytkowania. W związku z tym władze tego kraju zainicjowały szeroki program modernizacyjny. W jego wyniku do 2020 powinny zostać zastąpione lub zmodernizowane niemal wszystkie podstawowe systemy, w tym czołgi, transportery opancerzone, ppk, systemy przeciwlotnicze i dowodzenia. Jeden z kilkunastu programów - o interesujące nazwie Vistula - dotyczy zastąpienia ciężarówek rodziny Samil. Planuje się zakup do 3 tys. wozów o ładowności 5 i 10 t.

Już za kilka miesięcy powinien rozpocząć się przetarg na pierwszą partię ciężarówek - ok. 1200 pojazdów o szacowanej wartości 3,2 mld randów (467 mln USD). To już drugie podejście. Pierwszy przetarg rozpisano w połowie 2004, jednak po 3 latach wycofano się z niego po oskarżeniach o korupcję.

12 października Iveco i BAE Systems zawarły porozumienie o współpracy przy przetargu. Włoski producent ma bogate doświadczenie na rynku RPA, jednak ostatnio jego aktywność ograniczyła się do sprzedaży cywilnych pojazdów. Z kolei Brytyjczycy są właścicielem lub współwłaścicielem kilku zakładów zbrojeniowych, co wynika ze sprzedaży samolotów Gripen i Hawk. Oba przedsiębiorstwa zdecydowały się więc na proponowanie włoskich pojazdów, które miałyby być montowane lub produkowane w brytyjskich zakładach w RPA.

Wstępne zainteresowanie przetargiem wyraziło również kilkunastu innych dostawców. M.in. Mercedes-Benz podpisał już porozumienie z miejscową Land Mobility Technologies, w sprawie wspólnego oferowania niemieckich ciężarówek.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.