Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec amerykańskiej dominacji?

Strategia i polityka, 14 października 2010

Część członków Izby Reprezentantów USA wezwała do zdecydowanego zmniejszenia wydatków wojskowych, głównie dzięki ograniczeniu liczebności kontyngentów zagranicznych.

Żołnierze amerykańscy w Niemczech. Ich liczebność ma zostać ograniczona w najbliższych latach, mimo sprzeciwów dowódców, twierdzących, że uniemożliwi to realizowanie postawionych przed nimi zadań. Spełnienie postulatów Barney`a Franka może wogóle zlikwidować obecność wojskową na Starym Kontynencie / Zdjęcie: US Army

Grupa, wzywająca do drastycznej redukcji wydatków liczy już ponad 50 członków Izby Reprezentantów USA, niemal wyłącznie Demokratów. Na jej czele stoi Barney Frank. Twierdzi on, że cięcia są niezbędne, z powodu ogromnego deficytu (w bieżącym roku 1,4 bln USD) i rosnącego niebezpiecznie długu publicznego.

Parlamentarzysta wskazuje, że kwoty na obronność stanowią już prawie 56% niesztywnych wydatków budżetu federalnego i od 9 lat są największym powodem jego wzrostu.

Według Franka, oszczędności można szukać w zmniejszeniu kontyngentów zagranicznych, wydatków osobowych i likwidacji drogich programów zbrojeniowych. Uważa on, że nie ma militarnych podstaw do utrzymywania 50 tys. żołnierzy w Iraku, czy 15-tysięcznego zgrupowania Marines na Okinawie. To samo dotyczy kontyngentów w Europie. Członek izby reprezentantów dodał, że jedynie w Azji mogą pozostać ograniczone liczebnie oddziały.

Odnośnie spraw krajowych, Frank skrytykował szybko rosnące wydatki osobowe. Uznał, że należy zmniejszyć liczebność sił zbrojnych po wycofaniu zagranicznych kontyngentów. Oszczędności można szukać również m.in. w systemie opieki medycznej dla żołnierzy i członków ich rodzin oraz w wydatkach socjalnych.

Podobna ocena dotyczyła programów zbrojeniowych. Demokraci nie chcą atakować najważniejszych - z punktu widzenia interesów USA - przedsięwzięć, w tym związanych z wojną w Afganistanie, jednak uznają konieczność dotkliwych dla przemysłu cięć, w tym np., likwidacji programu tarczy antyrakietowej. Atakują również rozwijanie systemów uzbrojenia, przeznaczonych do działań, określonych jako zimnowojenne.

Stanowisko to spotkało się z przeciwdziałaniem Republikanów. Uznali oni, że cięcia wydatków wojskowych nie są metodą likwidacji deficytu budżetowego. Przygotowują się również do zastopowania inicjatyw Demokratów na forum obu izb parlamentu.

Twierdzą oni również, że same założenia stanowiska Franka są fałszywe. Jego słowom, że Ameryka nie musi być już globalnym policjantem, przeciwstawiają twierdzenie, iż bez wojskowego zaangażowania USA, świat stanie się mniej stabilny, co zagrozi przede wszystkim gospodarczym i politycznym interesom Waszyngtonu.

Stanowisko grupy Demokratów może mieć jednak pewien wpływ na prace senackiej komisji ds. długu publicznego. Przedstawi ona swoje oszczędnościowe rekomendacje w grudniu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.