Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Beretta dla komandosów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 20 października 2010

Koncern Beretta zaprezentował nową odmianę swojego 5,56-mm karabinka uniwersalnego ARX 160 przeznaczoną dla jednostek specjalnych. Broń we wcześniejszej postaci trafiła już do komandosów z Włoch i Albanii.

Nowy karabinek Beretta ARX 160 SF zaprezentowany przez włoski koncern podczas konferencji w UTTAT, powstały na bazie doświadczeń żołnierzy z użytkowania tej broni w Afganistanie / Zdjęcie: Pierangelo Tendas

Podczas konferencji w dowództwie Technicznego Biura Uzbrojenia Wojsk Lądowych (UTTAT, Ufficio Tecnico Territoriale per gli Armamenti Terrestri) włoskiego Ministerstwa Obrony w bazie Nettuno, położonej 60 kilometrów na południe od Rzymu, pokazano zmodyfikowaną odmianę karabinka Beretta ARX 160 SF. Ten ostatni człon nazwy, będący skrótem od Special Forces, jednoznacznie wskazuje, dla kogo przeznaczony jest karabinek.

Włoska broń została wprowadzona do uzbrojenia armii tego państwa (ARX 160 przyjety do uzbrojenia, 2009-04-01), jak również trafiła w ręce włoskich i albańskich sił specjalnych (Eksportowe sukcesy ARX 160, 2009-09-13). W przyszłości nowy karabinek ma stopniowo zastępować wcześniejszy model Beretta AR 70/90 w siłach zbrojnych Włoch, jak również innych formacjach mundurowych tego państwa.

Modyfikacje karabinka wynikają z doświadczeń z użytkowania tej broni przez włoskich komandosów z Task Force 45. Operuje on w rejonie odpowiedzialności kontyngentu ISAF z Włoch, w prowincji Herat. Jest to oddział złożony z członków różnych jednostek specjalnych włoskich wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej.

Karabinek ARX 160 podczas testów w Afganistanie w rękach żołnierzy brygady powietrzno-desantowej Folgore, o czym świadczy charakterystyczna naszywka naramienna / Zdjęcie: MO Włoch

Warto dodać, że obok Włochów w ISAF w karabinki Beretta ARX 160, z podwieszanymi 40-mm granatnikami GLX 160, został wyposażony 44-osobowy albański kontyngent Orzeł 1. To grupa komandosów wydzielonych z batalionu sił specjalnych B.O.S. (Batalioni i Operacioneve Speciale) z Farkë, wysłanych na początku sierpnia do Afganistanu, operujących tam w ramach ISAF w prowincji Kandahar. Albańczycy zakupili w grudniu 2008 około 100 karabinków i 40 granatników, stając się tym samym pierwszym zagranicznym odbiorcą nowej broni.

Od 2008 włoska broń jest używana również przez albański batalion specjalny B.O.S., w tym jego 44-osobowy pododdział Orzeł 1, działający w Afganistanie w ramach ISAF / Zdjęcie: AlbMilitary.com

Odmiana ARX 160 SF charakteryzuje się odmiennym tworzywem sztucznym, z którego wykonana została komora zamkowa. Polimer ma podwyższoną odporność na wysokie temperatury oraz oddziaływanie czynników klimatycznych, panujących na Bliskim Wschodzie. Karabinek pokazano w kolorze piaskowym i to wyróżnia go na pierwszy rzut oka, jednak może być oferowany również w innych barwach.

W stosunku do wcześniejszej wersji, poprawiono ergonomię chwytu pistoletowego (zmieniono kąt jego nachylenia i kształt) i łoża, jak również przełącznika rodzaju ognia. W przeciwieństwie do modelu podstawowego, który posiadał tylko jedną i to opcjonalną uniwersalną szynę boczną, w nowym modelu ARX 160 SF wprowadzono w standardzie dwa boczne montaże MIL-STD-1913. Zmieniono również dolną szynę. Zmodyfikowana została rękojeść napinania. Na grzbietowej szynie pojawiły się nowe, składane mechaniczne przyrządy celownicze. Standardowym magazynkiem używanym w karabinku Beretta ARX 160 SF ma być - zamiast 30-nabojowego aluminiowego - amerykański Lancer Systems L5 wykonany z półprzezroczystego tworzywa sztucznego.

Nowa Beretta pokazana została w kolorze piaskowym, odmiennym od dotychczas prezentowanych karabinków w kolorze czarnym. Modyfikacje obejmują również wprowadzenie nowej lufy o długości 368 mm, obok dotychczas używanych 305 i 406 mm / Zdjęcie: Pierangelo Tendas

Dodatkową zmianą jest wprowadzenie regulatora gazowego. Jego nastawy umożliwiają bezproblemowe działanie karabinka w najtrudniejszych warunkach klimatycznych, również przy dużym zapiaszczeniu. Przeprojektowane zostało urządzenie wylotowe pozbawione otworów w dolnej części, aby uniknąć wzbijania się pyłu podczas strzelania w pozycji leżącej i zdradzania stanowiska. Standardowo ARX 160 wyposażony jest w poligonalne lufy długości 305 mm i 406 mm o skoku 229 mm - uniwersalnym dla amunicji 5,56 mm x 45 o pociskach o masie 3,56 g (M193) i 4,0 g (standard NATO), w modelu SF pojawiła się lufa o długości pośredniej 368 mm, takiej samej, jak w amerykańskim karabinku M4.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.