Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Anders strzela

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 października 2010

Anders, demonstrator technologii polskiej wielozadaniowej platformy bojowej XX wieku, wystrzelił po raz pierwszy ze swojego 120-mm działa na strzelnicy poligonu przy ZM Bumar Ładędy w Gliwicach.

Do testów ogniowych Andersa, które rozpoczęły się 5 października 2010, przeznaczono 20 nabojów kal. 120 mm, przeciwpancernych rdzeniowych - szkolnych (APFSDS-TT) i odłamkowo-burzących (HE-TT), wyprodukowanych w Pionkach. W pierwszym dniu testów wystrzelono 8 pocisków (po 4 przeciwpancerne i 4 odłamkowo-burzące) w różnych położeniach wieży. Mierzono dynamikę pracy pancernej konstrukcji przy każdym wystrzale, naprężenia kadłuba i przyspieszenia wozu spowodowane odrzutem armaty. Okazały się one nieco mniejsze niż pierwotnie szacowano.

Po oględzinach pojazd wyposażono w elementy systemu celowniczego i systemy wewnętrzne, zdjęte przed pierwszymi próbami ogniowymi. Anders ponownie zjawił się na poligonie strzeleckim 7 października. Tym razem oddano 5 strzałów, sprawdzając jak drgania i wstrząsy wpływają na komponenty wyposażenia. I w tym wypadku nie zaobserwowano negatywnego wpływu strzałów.

7 pozostałych nabojów kal. 120 mm zostanie użytych na początku listopada 2010 podczas pierwszego publicznego pokazu strzelania Andersa, w którym uczestniczyć mają przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódcy jednostek - potencjalnych użytkowników przyszłych Andersów.

Więcej w RAPORT-wto 10/2010


Drukuj Góra