Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Anders strzela

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 22 października 2010

Anders, demonstrator technologii polskiej wielozadaniowej platformy bojowej XX wieku, wystrzelił po raz pierwszy ze swojego 120-mm działa na strzelnicy poligonu przy ZM Bumar Ładędy w Gliwicach.

Do testów ogniowych Andersa, które rozpoczęły się 5 października 2010, przeznaczono 20 nabojów kal. 120 mm, przeciwpancernych rdzeniowych - szkolnych (APFSDS-TT) i odłamkowo-burzących (HE-TT), wyprodukowanych w Pionkach. W pierwszym dniu testów wystrzelono 8 pocisków (po 4 przeciwpancerne i 4 odłamkowo-burzące) w różnych położeniach wieży. Mierzono dynamikę pracy pancernej konstrukcji przy każdym wystrzale, naprężenia kadłuba i przyspieszenia wozu spowodowane odrzutem armaty. Okazały się one nieco mniejsze niż pierwotnie szacowano.

Po oględzinach pojazd wyposażono w elementy systemu celowniczego i systemy wewnętrzne, zdjęte przed pierwszymi próbami ogniowymi. Anders ponownie zjawił się na poligonie strzeleckim 7 października. Tym razem oddano 5 strzałów, sprawdzając jak drgania i wstrząsy wpływają na komponenty wyposażenia. I w tym wypadku nie zaobserwowano negatywnego wpływu strzałów.

7 pozostałych nabojów kal. 120 mm zostanie użytych na początku listopada 2010 podczas pierwszego publicznego pokazu strzelania Andersa, w którym uczestniczyć mają przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz dowódcy jednostek - potencjalnych użytkowników przyszłych Andersów.

Więcej w RAPORT-wto 10/2010


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.