Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kierowany pocisk snajperski

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 24 października 2010

DARPA rozpoczęła kolejny etap prac nad kierowanym pociskiem do broni wyborowej EXACTO. Realizuje go Teledyne Scientific and Imaging.

Celem programu EXACTO (EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance) jest opracowanie precyzyjnie naprowadzanego pocisku do broni snajperskiej. Ma on pozwalać na oddawanie celnych strzałów w warunkach zmiennego wiatru, a także korygowanie efektu zmiennej prędkości wylotowej i rozrzutu wynikającego z niedokładności lufy oraz budowy nabojów. Docelowo ma powstać pocisk umożliwiający efektywne strzelanie także do celów ruchomych.

Kontrakt na realizowanie programu, wart 25,45 mln USD, podpisała 14 października kompania Teledyne Technologies. W pierwszej kolejności ma zostać opracowany nabój kal. 12,7 mm. Teledyne Scientific and Imaging (za 9,5 mln USD) przy współpracy Lockheed Martina (za 12,3 mln USD) zakończyła już pierwszy etap prac, trwający od listopada 2008, polegający m.in. na numerycznych analizach proponowanego rozwiązania - HITL (hardware-in-the-loop). Udowodniono, że możliwe jest stworzenie pocisku o wymaganych przez DARPA właściwościach. Szczegółów dotyczących zastosowanych technik nie ujawniono. Wcześniej pojawiały się informacje, że docelowo system będzie klasy odpal i zapomnij.

W drugim etapie ma powstać kilka wersji nowego pocisku. Pocisk ma mieć możliwość korygowania w ograniczonym zakresie toru lotu. Jego prędkość ma być większa niż standardowego pocisku kal. 12,7 mm. Wraz z pociskiem ma zostać opracowany nowy system celowniczy. Zasięg całego systemu ma wynosić 2500 m.

Program zakłada zminimalizowanie zmian w sposobie użycia broni wyborowej. Nadal zespoły snajperskie będą dwuosobowe. Masa broni wyposażonej w system ma pozostać na obecnym poziomie. Koncepcja wykorzystana w programie EXACTO ma znaleźć zastosowanie także w wypadku pocisków większych kalibrów.

W programie EXACTO poza Teledyne Technologies mają wziąć udział m.in. Thousand Oaks (25,2%), oraz uniwersytety z Plymuth (23,8%), Merrimack (15,7%) i Cambridge (13,6%). System nadający się do zastosowania operacyjnego ma być gotowy do 2015.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.