Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy pakiet pomocy dla Pakistanu

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 25 października 2010

Jednym z tematów ostatniej tury rozmów między USA i Pakistanem, był nowy pakiet pomocy wojskowej. Ma on osiągnąć wartość 2 mld USD w ciągu najbliższych 5 lat.

Według pakistańskich analityków, wojska lądowe tego kraju potrzebują, do bardziej skutecznego zwalczania przygranicznej partyzantki, również amerykańskich haubic (na zdjęciu M198 w Afganistanie) wraz z amunicją precyzyjną / Zdjęcie: US Army

W ciągu ostatnich 3 lat do Pakistanu trafiło bezpłatnie amerykańskie uzbrojenie o wartości ok. 4 mld USD. Były to m.in. samoloty F-16C/D, bomby kierowane, śmigłowce Mi-17, kutry patrolowe i transportery opancerzone (zobacz: F-16: albo Pakistan, albo Indie?). Wszystko dla zwiększenia zdolności Islamabadu do zlikwidowania protalibańskiej partyzantki na pograniczu z Afganistanem, a także w ramach zacieśnienia stosunków z tym sprawdzonym już, choć niezależnym sojusznikiem Waszyngtonu.

Szczegóły negocjacji nie są jawne. Przedstawiciele strony pakistańskiej ujawnili jedynie, że Islamabad zainteresowany jest śmigłowcami transportowymi i uderzeniowym, jak również systemami do zakłócania i przechwytywania transmisji radiowych.

Pakistańscy analitycy i publicyści wojskowi zwracają uwagę - na podstawie wypowiedzi anonimowych urzędników amerykańskiej ambasady - że może to oznaczać zakup śmigłowców AH-1Z Viper, które mogłyby częściowo zastąpić posiadane przez Islamabad śmigłowce modeli F i S, z których najstarsze mają za sobą już ponad 30 lat służby. Pierwsze dostawy Viperów możliwe są jednak dopiero po 2015. Donacja AH-64 wydaje się mało prawdopodobna: wcześniejsze próby ich zakupu, nie zakończyły się powodzeniem.

Pakistańczycy zainteresowani są również systemami przesyłu danych i zakłócania łączności. Ta ostatnia kwestia jest o tyle istotna, że ostatnie walki na pograniczu pokazały niezdolność sił zbrojnych do przerwania przesyłu radiowego rebeliantów.

Wiadomo, że negocjacje dotyczą również innych systemów wyposażenia wojskowego. Szczegółów jednak nie ujawniono. Pakistańskie media spekulują jednak, że siły zbrojne tego kraju potrzebują dodatkowych haubic kalibru 155 mm, wraz z amunicją precyzyjną. Nie oczekują oni jednak nowych dział, ale sugerują pozyskanie tańszych egz. z zapasów mobilizacyjnych. Może to dotyczyć zarówno holowanych M198, jak i samobieżnych M109.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.