Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AUSA – Nowości ELCAN

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 października 2010

Na wystawie AUSA w Waszyngtonie zadebiutowały dwa nowe celowniki ELCAN, opracowane dla jednostek specjalnych - SpecterDR 1x-6x oraz SpecterHR dla wkm.

Porównanie najnowszego SpecterDR 1x-6x do wcześniejszego modelu 1,5x-6x. Zwraca uwagę przeniesienie dźwigni zmieniającej powiększenie z dolnej części korpusu na bok, co ułatwia jej szybkie przemieszczenie

ELCAN jest kanadyjskim przedsiębiorstwem, częścią grupy Raytheon, produkującym celowniki optyczne. Przez lata dostarczał m.in. lunety C79 (SpecterOS 3,4x) mocowane na karabinkach C7 i C8, używanych przez armię kanadyjską i holenderską. W 2003, we współpracy z Naval Surface Warfare Center Crane, spółka stworzyła celownik łączący w sobie cechy kolimatora i lunety o stałym powiększeniu, nazwany SpecterDR.

Początkowo powstały celowniki 1x-4x (przyjęte do uzbrojenia USSOCOM jako SU230/PVS-C, używane m.in. w JW2305, patrz: Nowe gromy GROM, RAPORT-wto 04/2008), następnie rozszerzono ofertę o model 1,5x-6x, pokazany po raz pierwszy w Polsce na MSPO 2010.

Na tegorocznej wystawie AUSA debiutuje odmiana 1x-6x, stworzona na zlecenie jednostek specjalnych US Army. Nowa konstrukcja powstała dla broni kalibru 7,62 mm i pozwala - przez przesunięcie umieszczonej na korpusie dźwigni - na natychmiastowe przejście z kolimatora bez powiększenia, używanego w terenie zurbanizowanym lub pomieszczeniach do strzelania na dystanse do 500 metrów, przy użyciu powiększenia 6x.

Nowy SpecterHR należy do rozwijającego się szybko segmentu celowników przeznaczonych na broń wsparcia - 12,7-mm wielkokalibrowe karabiny maszynowe lub 40-mm granatniki maszynowe / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Kanadyjski producent zaprezentował również nowy celownik przeznaczony dla broni wsparcia kalibru 12,7 mm, nazwany SpecterHR (Heavy Reflex), rozwijany również na zlecenie jednostek specjalnych. Produkcja ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Kolimator o masie 2,5 kg ma dwa znaki celownicze, których punkt trafienia różni się o 500 m, pozwalający na szybkie namierzanie przemieszczających się celów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.