Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umowa Thales-Iridium weszła w życie

Astronautyka, 26 października 2010

Thales Alenia Space poinformowała dzisiaj o pełnym wejściu w życie umowy z 1 czerwca o dostarczeniu 81 satelitów Iridium NEXT dla sieci łączności Iridium.

Pierwsze satelity nowej generacji powinny zacząć działać w 2015. Będą reprezentowały najliczniejszą konstelację satelitów jednego typu, umieszczoną na orbicie w całej historii wykorzystania przestrzeni okołoziemskiej / Rysunek: Iridium Communications

Amerykańska Iridium Communications zapewnia transmisję danych telefonów satelitarnych na obszarze niemal całego globu. 72 satelity - 66 podstawowych i 6 zapasowych - zostały umieszczone na niskich orbitach Ziemi w ciągu zaledwie 12 miesięcy, począwszy od maja 1997. Wykorzystano do tego niemal wszystkie dostępne możliwości, amerykańskie rakiety Delta II, rosyjskie Protony K i chińskie rakiety Długi Marsz IIC.Kilka lat temu rozpoczęto przygotowania do wyboru ich następców. Datami granicznymi były przy tym lata 2014-2020, a więc okres, w którym stare satelity przestaną stopniowo funkcjonować.

W szranki o lukratywny kontrakt stanęły amerykański Lockheed Martin i francuska spółka Thales Alenia Space. Ostatecznie wygrała ta druga, podpisując 1 czerwca bieżącego roku umowę o stworzeniu satelitów nowej generacji (z większą zdolnością do przesyłu danych, a nawet z możliwością montażu np. systemów obserwacyjnych, dla klientów zewnętrznych) oraz budowie łącznie 81 egz. dla Iridium Communications. Wśród nich 72 zostaną umieszczone w przestrzeni okołoziemskiej, reszta pozostanie jako zapas magazynowy.

Wartość kontraktu określono na 2,2 mld USD. Przynajmniej 40% tej sumy zostanie skonsumowana przez kooperujące z Thalesem przedsiębiorstwa amerykańskie. Reszta przypadnie na spółki europejskie. Przede wszystkim oddział francuski, ale również włoski i belgijski.

Dzisiaj umowa ta weszła ostatecznie w życie, przechodząc z fazy oceny i autoryzacji, do pełnego rozwoju konstrukcji. Pierwsze satelity Iridium NEXT powinny pojawić się na orbicie w 2015.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.