Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AUSA – Mk 777, czyli amerykański RPG-7

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 27 października 2010

Airtronic USA zaprezentował na AUSA swoją odmianę granatnika przeciwpancernego RPG-7, nazwaną Mk 777, z rurą wyrzutni stalowo-kompozytową.

Kompozytowo-stalowy Mk 777, czyli amerykański RPG-7. Z uwagi na ogromną  liczbę dostępnej amunicji i rozpowszechnienie, dopracowane odmiany mogą  znaleźć nabywców wśród dotychczasowych użytkowników tej konstrukcji /  Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Rok temu zadebiutowała, opracowana przez Airtronic USA na zlecenie amerykańskich oddziałów specjalnych, amerykańska wersja RPG-7. Została ona wykonana zamiast z odlewu, jak miało to miejsce w przypadku oryginalnej konstrukcji, ze stali lufowej (stopów określanych jako 4140/4150). Konstrukcja stała się przez to znacznie bardziej wytrzymała - nie grozi jej przypadkowe rozerwanie lufy, jak również nieco bardziej celna. Wyrzutnia, nazwana RPG-7 USA, została zaopatrzona w kilka szyn montażowych, na których można zamocować różnego rodzaju wyposażenie - od celownika kolimatorowego i zapasowych przyrządów celowniczych, po chwyt czy kolbę rodem z karabinka M4. Masa bez dodatkowego wyposażenia wynosi 7,09 kg, długość - 908 mm.

Porównanie amerykańskiej odmiany 40-mm rakietowego granatnika przeciwpancernego Mk 777 z bronią produkcji bułgarskiej

Jednak historia amerykańskiego RPG-7 na tym się nie skończyła. Na tegorocznej wystawie AUSA została zaprezentowana jeszcze bardziej dopracowana odmiana tej konstrukcji, nazwana Mk 777, w której tubę wyrzutni wykonano ze stali i materiałów kompozytowych, dzięki czemu masa granatnika spadła do 3,5 kg. Nieznacznie zwiększyła się również długość wyrzutni, która wynosi 915 mm. Standardowym celownikiem używanym na Mk 777 jest holograficzny EOTech, w połączeniu z przystawką powiększającą.

Według informacji producenta, nowe granatniki zostały dostarczone do Gruzji i Jemenu, jak również są intensywnie testowane przez amerykańskie oddziały specjalne. Na potrzeby odbiorców krajowych Airtronic chce wprowadzić również nowe odmiany amunicji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.