Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

System Sabatiera na ISS

Astronautyka, 28 października 2010

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS, MKS) przetestowano z powodzeniem instalację pozyskiwania wody z nadmiaru dwutlenku węgla i wodoru.

Jedno z ostatnich zdjęć ISS, wykonane przez załogę wahadłowca Discovery, w kwietniu bieżącego roku / Zdjęcie: NASA

W 2008 NASA zleciał prywatnej, amerykańskiej spółce Hamilton Sundstrand wykonanie reaktora Sabatiera. Urządzenie, zbudowane według zasad odkrytych wiek temu przez noblistę, francuskiego fizyka Paula Sabatiera, wykorzystuje dwutlenek węgla i wodór do uzyskania metanu i wody, przy udziale różnych katalizatorów.

Prace nad instalacją użytkową były prowadzone w Hamilton Sundstrand przez 40 lat. Ostatecznie powstało urządzenie, nazwane przez twórców Sabatier Reactor System, o wydajności ok. 960 l wody rocznie. Oznacza to możliwość zaoszczędzenia ogromnych kwot, przy transporcie zaopatrzenia na ISS.

Instalacja została dostarczona na stację w kwietniu, na pokładzie promu Discovery. Przedwczoraj NASA poinformowała o zakończonym sukcesem, 8-godzinnym teście urządzenia.

Wykorzystuje ono nadmiar dwutlenku węgla z instalacji oczyszczania powietrza, który normalnie wydalany jest poza MKS. Wodór natomiast był również zbędną pochodną procesu uzyskiwania tlenu. Obecnie poza stację wydalany będzie metan.

System Sabatiera zostanie włączony w urządzenia do odzyskiwania wody. Dodajmy, że wykorzystuje on m.in. mocz kosmonautów i wodę do mycia. Jego wydajność to prawie 7 t rocznie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.