Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

B767 MMTT odleciał do Kolumbii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 listopada 2010

Zmodernizowany przez IAI do roli tankowca powietrznego Boeing 767-200ER, odleciał dzisiaj rano z Izraela do Kolumbii. Zwraca uwagę zmiana oficjalnej nazwy modelu na MMTT, Multi-Mission Tanker Transport.

</span>Start nowego tankowca z lotniska Tel Awiw-Ben Gurion. Zakup samolotu kosztował kolumbijskich podatników ok. 60 mln USD / Zdjęcie: IAI

Kolumbia zamówiła w Israel Aerospace Industries tankowiec powietrzny w 2008. Po aranżacji wnętrza będzie on służył również do przewozów VIP-ów. Obecnie wojska lotnicze tego kraju (Fuerza Aérea Colombiana) wykorzystują starszy B707.

Dla zmniejszenia kosztów, zdecydowano się na wykorzystanie używanego egzemplarza, odkupując pasażerskiego B767-200 ER (nr rej B-2556) od Air China. Następnie przeprowadzono remont, połączony z montażem nowych systemów. Prace wykonała zależna od IAI Bedek Aviation Group, zajmująca się głównie przebudową maszyn pasażerskich w wersje cargo.

Zamontowano m.in. dwa giętkie zestawy podskrzydłowe modelu ARP 3, zaprojektowane i budowane przez IAI. W trakcie prób przeprowadzono tankowania samolotów Kfir, identycznych z wykorzystywanymi przez FAC.

B767 MMTT i izraelski Kfir w czasie ostatnich testów przed przekazaniem tankowca Kolumbijczykom / Zdjęcie: IAI

Dodajmy, że na mocy odrębnego porozumienia, również z 2008, IAI prowadzi modernizację 11 kolumbijskich myśliwców Kfir, z wariantu C7 do C10, jednocześnie sprzedając 13 takich maszyn z zapasów mobilizacyjnych, również przebudowując je do najnowszego wariantu. Najważniejszym elementem tego programu było wykorzystanie radarów pokładowych EL/M-2032 i przystosowanie maszyn do najnowszych modeli uzbrojenia. Łączny koszt projektu to 200 mln USD, z czego 40 pochłonie zakup nowych pocisków oraz precyzyjnych bomb.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.