Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

B767 MMTT odleciał do Kolumbii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 listopada 2010

Zmodernizowany przez IAI do roli tankowca powietrznego Boeing 767-200ER, odleciał dzisiaj rano z Izraela do Kolumbii. Zwraca uwagę zmiana oficjalnej nazwy modelu na MMTT, Multi-Mission Tanker Transport.

</span>Start nowego tankowca z lotniska Tel Awiw-Ben Gurion. Zakup samolotu kosztował kolumbijskich podatników ok. 60 mln USD / Zdjęcie: IAI

Kolumbia zamówiła w Israel Aerospace Industries tankowiec powietrzny w 2008. Po aranżacji wnętrza będzie on służył również do przewozów VIP-ów. Obecnie wojska lotnicze tego kraju (Fuerza Aérea Colombiana) wykorzystują starszy B707.

Dla zmniejszenia kosztów, zdecydowano się na wykorzystanie używanego egzemplarza, odkupując pasażerskiego B767-200 ER (nr rej B-2556) od Air China. Następnie przeprowadzono remont, połączony z montażem nowych systemów. Prace wykonała zależna od IAI Bedek Aviation Group, zajmująca się głównie przebudową maszyn pasażerskich w wersje cargo.

Zamontowano m.in. dwa giętkie zestawy podskrzydłowe modelu ARP 3, zaprojektowane i budowane przez IAI. W trakcie prób przeprowadzono tankowania samolotów Kfir, identycznych z wykorzystywanymi przez FAC.

B767 MMTT i izraelski Kfir w czasie ostatnich testów przed przekazaniem tankowca Kolumbijczykom / Zdjęcie: IAI

Dodajmy, że na mocy odrębnego porozumienia, również z 2008, IAI prowadzi modernizację 11 kolumbijskich myśliwców Kfir, z wariantu C7 do C10, jednocześnie sprzedając 13 takich maszyn z zapasów mobilizacyjnych, również przebudowując je do najnowszego wariantu. Najważniejszym elementem tego programu było wykorzystanie radarów pokładowych EL/M-2032 i przystosowanie maszyn do najnowszych modeli uzbrojenia. Łączny koszt projektu to 200 mln USD, z czego 40 pochłonie zakup nowych pocisków oraz precyzyjnych bomb.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.