Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wodowanie Krzysztofa Kolumba

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 05 listopada 2010

W stoczni Fene-Ferrol, należącej do Navantii, zwodowano wczoraj 5. fregatę typu F-100, Cristóbal Colón (F105). Jednostka zasili marynarkę wojenną Hiszpanii.

</span>Zdjęcie: Navantia

Okręty typu F-100 o wyporności pełnej 6200 t, budowane są w Hiszpanii od 1997. Pierwszy z nich, Álvaro de Bazán wszedł do służby w 2002. Obecnie pod hiszpańską banderą pływają 4 okręty tego typu. Wszystkie zostały wyposażone w system wykrywania, naprowadzania i kierowania ogniem Aegis z radarami AN/SPY-1. Rozwój jednostek realizowano we współpracy z USA.

Wczorajsza uroczystość odbyła się z udziałem matki chrzestnej okrętu, Infantki Małgorzaty Hiszpańskiej, młodszej siostry króla Hiszpanii, oraz czołowych polityków i wojskowych kraju.

Nowy okręt będzie spełniał identyczne zadania co 4 poprzednie jednostki. Jego głównym przeznaczeniem jest zwalczanie zagrożeń powietrznych - został wyposażony w 32 pociski RIM 66 Standard SM-2MR Block IIIA oraz 64 pociski RIM-162 ESSM. Uzbrojenie przeciwokrętowe (pociski Harpoon i działo Mk 45 kalibru 127 mm) i przeciwpodwodne (torpedy Mk46) jest reprezentowane w porównywalnie mniejszej skali.

W budowie Cristóbal Colón zastosowano część nowych urządzeń. Zmodernizowano system Aegis, zainstalowano ostatnią z mutacji radaru Lockheed Martina, modelu 1D(V), przeznaczoną m.in. dla ostatnich serii amerykańskich niszczycieli typu Arleigh Burke. Automatyzacja pozwoliła nieznacznie zmniejszyć liczbę załogi. Poprawiono również podatność obsługową.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.