Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ogromne zamówienie na C919

Lotnictwo cywilne, 16 listopada 2010

Trzy główne linie lotnicze ChRL złożyły zamówienie na 100 samolotów C919. Ten nowy, chiński samolot będzie konkurował z Airbusami 320 i Boeingami 737.

</span>Artystyczna wizja C919. Państwo Środka będzie produkowało również samodzielnie regionalne ARJ21, uniezależniając się w dużej mierze od importowanych samolotów pasażerskich. Co prawda większość podzespołów jest sprowadzana z zagranicy, jednak sytuacja ta z czasem będzie się zmieniać. Wypada się przygotować na to, że po erze chińskich zabawek, odzieży i elektroniki, przychodzi również czas samochodów i samolotów... / Rysunek: COMAC

O zleceniu poinformowali przedstawiciele producenta, Commercial Aircraft Corp of China (COMAC). Ujawnili oni dzisiaj, że kontrakty podpisano w czasie pokazów lotniczych Zhuhai, w prowincji Guandong.

Nie wiadomo jednak nic o charakterze umów. Mogą więc okazać się jedynie deklaracjami zakupu, a nie potwierdzonymi porozumieniami. Nie wiadomo również ile samolotów kupują poszczególne linie - Air China, China Southern i China Eastern - ani ile z nich zamawianych jest jako opcje.

Jasnym jest jednak, że COMAC zdołał osiągnąć kolejny sukces, znacznie powiększając portfel zamówień samolotu, który będzie bezpośrednio konkurował z najbardziej popularnymi maszynami pasażerskimi świata, A320 i B737.

C919 będzie bardzo podobny do tego pierwszego samolotu (prawdopodobne wykorzystywane są to samo oprzyrządowanie, co w montowanych równolegle Airbusach; zobacz: Oblot chińskiego A320), zabierając na pokład od 156 do 190 pasażerów. Pierwszy lot planowany jest na 2014. Dostawy mają rozpocząć się 2 lata później.

Wszystkie elementy maszyny - poza płatowcem - będą jednak importowane, głównie z USA (zobacz również: Nos C919 dostarczony).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.