Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakazana Kobra

Lotnictwo wojskowe, 18 listopada 2010

Piloci zespołu Russkije Witjazi nie będą już mogli wykonywać słynnej Kobry. Powodem jest zużycie samolotów Su-27 grupy.

O zakazie poinformował szef zespołu z podmoskiewskiej Kubinki, płk Andriej Aleksiejew. Decyzję podjęło dowództwo WWS. Uznano, że ryzyko niepowodzenia w wykonaniu tak obciążającej samolot figury jest zbyt wysokie.
 

Kobra, nazywana bardziej fachowo hamowaniem dynamicznym, to figura wykonywana tylko na niektórych samolotach. Polega na zwiększeniu kąta natarcia poza zakres krytyczny, aż do ustawienia samolotu prostopadle do toru lotu. Odchylenie może być nawet większe. Samolot nie traci przy tym wysokości, a po osiągnięciu maksymalnego odchylenia wraca do normalnego lotu. Skutkiem wykonania Kobry jest znaczne zmniejszenie prędkości lotu. Jako pierwszy figurę wykonał oblatywacz OKB Suchoja, Igor Wołk w czasie prób korkociągowych Su-27. Publicznie Kobrę po raz pierwszy zademonstrował Wiktor Pugaczow na salonie w Le Bourget w 1989 na myśliwcu MiG-29.

Su-27 grupy Russkije Witjazi mają już po ponad 20 lat. Problemem jest nie tylko zużycie konstrukcji i wynikające z niego zmniejszenie wytrzymałości, ale też jej odkształcenia wynikające z wieloletniej eksploatacji. Tymczasem Kobra jest wykonywana po częściowym wyłączeniu automatyki sterowania i pilot musi sobie radzić z każdym odchyleniem od wymaganego toru lotu.

Zdaniem płk. Aleksiejewa dla poprawnego wykonania Kobry konieczne jest pełne zgranie pilota z samolotem. Zwykle tę efektowną figurę wykonują oblatywacze fabryczni, którzy spędzają za sterami konkretnej maszyny wiele godzin. W wypadku zespołu pilotów i samolotów jest na tyle dużo, że trudno utrzymać stałe powiązania ludzi i maszyn.

W zespole Russkije Witjazi jest czterech pilotów, którzy mają dopuszczenie do wykonywania pełnego wyższego pilotażu, bez żadnych ograniczeń. Mogą oni wykonywać loty także z zerową prędkością postępową i na pozakrytycznych kątach natarcia. Każdy z nich mógłby wykonywać Kobrę po odpowiednim treningu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.