Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Leopardy sprzedane Rheinmetallowi

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 listopada 2010

Szwajcaria sprzedała 42 czołgi Pz 87 Leo (Leopard 2A4) niemieckiej Rheinmetall Landsysteme. Wozy zostaną wykorzystane do budowy pojazdów specjalistycznych.

</span>Pz 87 Leo. W porównaniu do niemieckich pierwowzorów modelu A4, szwajcarskie czołgi miały m.in. rodzimy karabin maszynowy, urządzenia łączności oraz cyfrowy, a nie analogowy komputer czy system ochrony przed bronią masowego rażenia / Zdjęcie: ogpanzer.ch

Szwajcarska agencja zamówień wojskowych poinformowała wczoraj o sprzedaży 42 czołgów Pz 87 Leo niemieckiemu producentowi sprzętu pancernego. Pojazdy zostaną przekazane jeszcze w bieżącym roku. Będą pozbawione części wyposażenia, w tym uzbrojenia i systemów łączności. Urządzenia te zasilą szwajcarskie składy części zamiennych.

Szwajcarzy zamówili 380 Leopardów w 1984. Większość z nich została wyprodukowana na licencji, przez Contraves, jako głównego wykonawcę. Montaż odbywał się w zakładach Swiss Ordnance Enterprise Thun. Dostawy pojazdów odbyły się w latach 1987-1993.

Następujące po zakończeniu Zimnej Wojny zmniejszenie liczebności szwajcarskich sił zbrojnych - które zaznaczyło się szczególnie na przełomie wieków - zaowocowało redukcją liczby wykorzystywanych Leopardów.

W jednostkach operacyjnych Pz 87 występują obecnie w składzie dwóch brygad pancernych, tworząc 4 bataliony czołgów. W ramach przyjętego w 2006 programu modernizacji technicznej, zdecydowano się pozostawić bezpośrednio w służbie 134 czołgi. Są one remontowane, w ramach serwisowania po osiągnięciu połowy zakładanego okresu użytkowania. Kolejnych 12 jest przebudowywanych w czołgi inżynieryjne Kodiak (zobacz: Kodiaki dla Holandii i Szwecji).

Pozostałe służą za magazyn części zamiennych i - prawdopodobnie - tworzą skromną rezerwę mobilizacyjną.

W magazynach znalazło się jeszcze kilkadziesiąt czołgów, które nie zostały zakwalifikowane do żadnej z wymienionych kategorii. I właśnie one zostały sprzedane Niemcom.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.