Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

4 lata za korupcję

Strategia i polityka, 06 grudnia 2010

Taki wyrok wydał dzisiaj sąd rejonowy w Zagrzebiu dla Berislava Rončevića, byłego ministra obrony, który w 2006 kupił 39 wojskowych ciężarówek za zbyt dużą cenę.

</span>Feralne dla ministra, wykorzystywane obecnie przez chorwackie wojska lądowe ciężarówki Iveco

Rončević był ministrem obrony Chorwacji w latach 2003-2008. Później, na kilka miesięcy został szefem resortu spraw wewnętrznych.

W 2004 unieważnił on przetarg na 76 ciężarówek dla wojsk lądowych, uznając zaproponowane ceny za zbyt wysokie. Dwa lata później zakupił jednak bez przetargu 39 samochodów Iveco w spółce Eurokamion.

Zapłacił za nie 34,4 mln kun (ok. 4,5 mln Euro). Jednocześnie jednak sztab generalny rekomendował wtedy zakup konkurencyjnych samochodów MAN. Spełniały one wszystkie wymagania użytkownika, były również znacznie tańsze, aż o 1,35 mln Euro.

Sprawa wywołała konsekwencje międzynarodowe. Na rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie naciskała Unia Europejska - według niepotwierdzonych danych, Bruksela uznawała rozwiązanie tej sprawy jako warunek zakończenia negocjacji akcesyjnych.

Minister Rončević twierdził w 2006, że tylko wozy Iveco spełniały standardy NATO, organizacji, do której Chorwacja wstąpiła w ubiegłym roku. Tej wersji trzyma się zresztą do dzisiaj, zapowiadając odwołanie się od wyroku 4 lat więzienia. Nieco mniejszy, dwuletni wyrok, otrzymał jego doradca, Ivo Bacic.

Sąd pierwszej instancji uznał, że obaj urzędnicy działali na szkodę skarbu państwa. Obok więzienia, skazani będą musieli jeszcze pokryć straty budżetu państwa, wynikające z tej transakcji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.