Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatni TAURUS dla Luftwaffe

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 grudnia 2010

Przedstawiciele MBDA poinformowali w poniedziałek o dostarczeniu ostatniego z 600 zamówionych przez Luftwaffe bojowych pocisków samosterujących TAURUS KEPD 350.

Niemiecki Tornado w czasie procedury odpalenia TAURUS. Drugi znajduje się ciągle na jednym z podwieszeń / Zdjęcie: Luftwaffe

Pociski - wraz z kilkunastoma egzemplarzami ćwiczebnymi - zostały zamówione w 2002, kosztem 570 mln Euro. Wcześniej, przez 5 lat były rozwijane przez niemiecko-szwedzką spółkę TAURUS Systems GmbH, która w 67% należy do niemieckiej firmy LFK-Lenkflugkörpersysteme GmbH (MBDA Deutschland). Resztę udziałów ma SAAB Dynamics.

TAURUS, pocisk o długości 5,1 m i masie 1,4 t, przenosi z poddźwiękową prędkością 500-kilogramową głowicę na odległość ponad 500 km. System naprowadzania oparto o GPS, urządzenie bezwładnościowe, radar wysokościowy i czujnik podczerwieni, co pozwala na nawigowanie według terenu.

Obecnie stosowany jest jako uzbrojenie niemieckich Tornado i hiszpańskich F/A-18 (proces dostaw 43 pocisków zakończono w październiku bieżącego roku). Producent, bazując na wstępnym zainteresowaniu kilku państw, liczy na transakcje eksportowe. Obecnie trwa ich integracji z myśliwcami Gripen i Eurofighter. Jednocześnie prowadzone są prace nad modernizacją pocisków, w tym zainstalowaniu systemu przesyłu danych, dla umożliwienia atakowania celów poruszających się. Producent opracował również kilka modeli pochodnych, w tym bazowania morskiego i na platformach samochodowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.