Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni TAURUS dla Luftwaffe

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 grudnia 2010

Przedstawiciele MBDA poinformowali w poniedziałek o dostarczeniu ostatniego z 600 zamówionych przez Luftwaffe bojowych pocisków samosterujących TAURUS KEPD 350.

Niemiecki Tornado w czasie procedury odpalenia TAURUS. Drugi znajduje się ciągle na jednym z podwieszeń / Zdjęcie: Luftwaffe

Pociski - wraz z kilkunastoma egzemplarzami ćwiczebnymi - zostały zamówione w 2002, kosztem 570 mln Euro. Wcześniej, przez 5 lat były rozwijane przez niemiecko-szwedzką spółkę TAURUS Systems GmbH, która w 67% należy do niemieckiej firmy LFK-Lenkflugkörpersysteme GmbH (MBDA Deutschland). Resztę udziałów ma SAAB Dynamics.

TAURUS, pocisk o długości 5,1 m i masie 1,4 t, przenosi z poddźwiękową prędkością 500-kilogramową głowicę na odległość ponad 500 km. System naprowadzania oparto o GPS, urządzenie bezwładnościowe, radar wysokościowy i czujnik podczerwieni, co pozwala na nawigowanie według terenu.

Obecnie stosowany jest jako uzbrojenie niemieckich Tornado i hiszpańskich F/A-18 (proces dostaw 43 pocisków zakończono w październiku bieżącego roku). Producent, bazując na wstępnym zainteresowaniu kilku państw, liczy na transakcje eksportowe. Obecnie trwa ich integracji z myśliwcami Gripen i Eurofighter. Jednocześnie prowadzone są prace nad modernizacją pocisków, w tym zainstalowaniu systemu przesyłu danych, dla umożliwienia atakowania celów poruszających się. Producent opracował również kilka modeli pochodnych, w tym bazowania morskiego i na platformach samochodowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.