Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holenderskie ostrzeżenie

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 09 grudnia 2010

Holenderski minister obrony, Hans Hillen przyznał w rozmowie z ambasadorem USA, że wzrost kosztów samolotów F-35 stawia zwolenników jego zakupu w trudnej sytuacji.

</span>Holandia zadeklarowała wstępnie zakup 85 myśliwców F-35. To mniej jedynie od zamierzeń Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji i - prawdopodobnie - Izraela. Ewentualna transakcja napotyka jednak na coraz większe sprzeciwy rosnącej grupy polityków, również ugrupowań rządzących. Wzrost kosztów jedynie pogorsza sytuację / Zdjęcie: Lockheed Martin

Według informacji przekazanej przez Radio Netherlands, w ubiegłym tygodniu minister Hillen poinformował parlamentarzystów, że zakup 85 samolotów nie będzie kosztował - jak wcześniej zakładano - 6,2 mld Euro, ale o 1,4 mld więcej.

W rozmowie z amerykańskim ambasadorem szef resortu obrony poinformował, że ponad 20-procentowe zwiększenie budżetu przedsięwzięcia może spowodować brak możliwości jego zrealizowania. Zapowiedział również, że zamierza stworzyć europejską grupę nacisku, złożoną m.in., z Wielkiej Brytanii i Norwegii, by dobitniej wskazać na niezadowolenie z opóźnień i rosnących kosztów F-35.

Obecnie transakcję popierają dwie partie, tworzące mniejszościowy rząd: Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji oraz Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny. Warunkowe wsparcie udziela również eurosceptyczna i antyislamska Partia Wolności.

Ze względu na silny opór opozycji, wszystkie podmioty sceny politycznej zgodziły się w ubiegłym roku na podjęcie ostatecznych decyzji w 2012, już przez nowe władze (zobacz: Holandia - ku rezygnacji z F-35).

Sytuację dodatkowo komplikuje konieczność ostrych cięć finansowych i liczebności sił zbrojnych (zobacz: Co siódmy straci pracę). Prawdopodobnym jest więc, że Holandia zmniejszy liczbę zamówionych maszyn. Możliwe jest również całkowite wycofanie się z przedsięwzięcia, choć doprowadzi to do poważnych strat finansowych. Holandia zainwestowała w fazę badawczo-rozwojową 800 mln USD, a jej zakłady podpisały już wstępne porozumienia, odnośnie potencjalnej produkcji podzespołów dla F-35.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.