Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Namioty z ogniwami słonecznymi

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 11 grudnia 2010

US Army testuje namioty i osłony zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi. Mają one dostarczać energię elektryczną do ładowania akumulatorów i zasilania różnych urządzeń.

Namioty i osłony zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi mają znaleźć zastosowanie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej, a niemożliwe jest użycie konwencjonalnych generatorów prądu. Są od nich lżejsze i uniezależniają od dostaw paliwa. Dzięki nim można uzupełnić na przykład zapas energii elektrycznej w akumulatorach gogli noktowizyjnych czy przenośnych komputerów. Szczególnie w wysokich partiach gór, albo obszarach pustynnych, gdzie mniejsze są ograniczenia związane z zachmurzeniem.

Struktury Flexible Photovoltaics (PV) są dopiero we wstępnej fazie rozwoju, ale już osiągają wydajność porównywalną z ogniwami płytowymi. Potwierdzają to testy prowadzone przez Shelters Technology, Engineering and Fabrication Directorate przy Natick Soldier Research Design and Engineering Center. Teraz planowane są badania w warunkach operacji bojowych, m.in. w Afganistanie. Tam będzie oceniana m.in. trwałość nowych rozwiązań. Dopiero, gdy zostanie ona uznana za dostateczną, namioty i osłony ze zintegrowanymi ogniwami będą dostarczane do zwykłych jednostek.

Testowane systemy oparte są na ogniwach z amorficznym krzemem, wykorzystywanym od lat 1980. Powłoki z wlaminowanymi ogniwami elastycznymi, testowane przez US Army, to Power Shade, TEMPER Fly i QUADrant. Mają one różne wymiary i konfiguracje. TEMPER Fly ma wymiary 16 na 20 stóp (ok. 5 x 6 m) i może generować moc do 750 W. QUADrant to jego mniejsza odmiana, wytwarzająca moc do 200 W. Największą moc - do 3 kW może generować Power Shade (sposób rozkładania - patrz zdjęcia).

US Army testuje też inne zastosowania elastycznych ogniw solarnych. Są one wykorzystywane w zestawach dla pojedynczych żołnierzy do zasilania ich wyposażenia. Generują moc 5, 10, 20, 30 lub 60 W i napięcie 12 lub 24 V. Zestaw o mocy 5 W waży jedynie 170 g.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.