Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniejsza Royal Navy

Marynarka wojenna, 16 grudnia 2010

Liam Fox brytyjski minister obrony, poinformował wczoraj o wycofaniu kilku okrętów marynarki wojennej. Cięcia obejmą lotniskowiec, 4 fregaty i 3 jednostki zaopatrzeniowe.

</span>HMS Cornwall, jedna z czterech fregat, które już wkrótce zostaną wycofane ze służby / Zdjęcie: US Navy

W październiku brytyjski rząd przyjął program zmniejszenia potencjału sił zbrojnych, którego celem było ograniczenie deficytu budżetowego (zobacz: Drastyczne redukcje Londynu). Zapowiedziano w nim - odnośnie Royal Navy - zmniejszenie liczby etatów wojskowych o 5 tys. (z obecnych ok. 35 tys., nie licząc 3600 ochotników i 19,5 tys. rezerwistów) oraz natychmiastowe wycofanie lotniskowca HMS Ark Royal (zobacz: Koniec epoki...).

Dopiero wczoraj minister Fox przedstawił szczegóły planu redukcji marynarki wojennej. Zakłada on wycofanie drugiego lotniskowca, HMS Illustrious w 2014. Od lutego bieżącego roku jest on remontowany i modernizowany w szkockim Fife. W połowie 2011 powróci do służby już jako śmigłowcowiec. Będzie w tej roli występował tylko do czasu zakończenia remontu o 16 lat młodszej, dedykowanej jednostki tego typu, śmigłowcowca desantowego HMS Ocean.

W pierwszych miesiącach przyszłego roku zakończy się służba fregat Typu 22. Działają one w składzie Royal Navy od 1988-1990, a więc mają niemal tyle samo lat, co najstarsze jednostki Typu 23.

Terminarz ich wycofania zakłada, że HMS Chatham zostanie skierowany do rezerwy już pod koniec stycznia. Jego śladem 1 kwietnia pójdą HMS Campbeltown i HMS Cumberland. Pod koniec miesiąca identyczny los spotka HMS Cornwall.

W związku ze zmniejszeniem się floty okrętów bojowych, redukcje dotkną również jednostki pomocnicze. W kwietniu z aktywnej służby w Royal Fleet Auxiliary zostanie wycofany duży (16 tys. t wyporności pełnej) i nowoczesny (przyjęty do służby w 2006) okręt desantowy RFA Largs Bay. W tym samym czasie służbę zakończą również dwa okręty zaopatrzeniowe, RFA Bayleaf i RFA Fort George.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.