Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Minister o zwiększeniu PKW Afganistan

Strategia i polityka, 28 grudnia 2007

Bohdan Klich minister obrony narodowej poinformował o pracach nad dokumentem zwiększającym liczebność 3. zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie o 400 żołnierzy. Jest to wykonanie zobowiązań sojuszniczych z jesieni tego roku.

Niezapowiedziany wcześniej briefing z dziennikarzami odbył się w tle dramatycznych wydarzeń związanych ze śmiercią Benazir Brutto. Minister poinformował, że w jego resorcie trwa przygotowanie postanowienia Prezydenta RP w sprawie powiększenia kontyngentu w Afganistanie.

Mimo, że większość mediów łączy te dwie sprawy, w praktyce jest to rozwinięcie decyzji poprzedniego rządu, który na jesieni zadeklarował ostatecznie wysłanie 4 śmigłowców Mi-17-1W, zakupionych przez Bumar dla Iraku, ale nieodebranych przez Bagdad oraz 4 Mi-24, które przeszły remont modernizacyjny w WZL nr 1 w Łodzi. Wraz z nimi z Polski zostanie wysłanych 180 pilotów i mechaników. Kolejna grupa żołnierzy i cywilów powinna stanowić obsadę regionalnego zespołu odbudowy (Provincial Reconstruction Team - PRT) dla części prowincji Paktika. Obecnie w Afganistanie działa 38 PRT. Żadnym nie administruje Polska.

Jedyna różnica w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi jest chęć zwiększenia kontyngentu o 400 ludzi, co może świadczyć o planach wysłania dodatkowych 100-120 żołnierzy formacji bojowych.

Dodatkowi żołnierze i sprzęt trafią do Afganistanu razem z resztą 3. zmiany PKW, w kwietniu i maju 2008.


Drukuj Góra