Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ożywienie rynku wtórnego

Lotnictwo cywilne, 27 grudnia 2010

Według analizy Jetnet, spółki monitorującej segment lotnictwa biznesowego, w ciągu mijającego roku zaznaczył się wzrastający popyt na używane statki powietrzne.

</span>Learjet 60 XR to typowy przykład mniejszych samolotów biznesowych. Może przewozić do 10 osób na odległość ok. 4500 km, z normalną prędkością przelotową 780 km/h. Kosztuje w wersji standardowej 13,3 mln USD / Zdjęcie: Bombardier

Analiza specjalistów amerykańskiej Jetnet opiera się na informacjach o 60 tys. samolotów i śmigłowców, zarejestrowanych w różnych krajach. Mimo, że nie dotyczy wszystkich użytkowników, daje zbliżony do rzeczywistego obraz rynku maszyn biznesowych.

Z opracowania wynika, że w ciągu ostatnich miesięcy ma miejsce znaczny wzrost transakcji na rynku wtórnym, co świadczy o wychodzeniu branży w kryzysu.

Liderem tych zmian są odrzutowe samoloty dyspozycyjne. W ciągu 10 miesięcy rekordowego 2007 Jetnet odnotowała podpisanie umów, dotyczących zmiany właścicieli 1997 samolotów. W pierwszym, kryzysowym roku liczba ta spadła do 1657 egz., by w analogicznym okresie ubiegłego roku zanotować najgorszy wynik - podpisano jedynie 1410 umów.

Wraz z poprawą koniunktury gospodarczej, do stycznia do października bieżącego roku sprzedano 1673 odrzutowce. Jednocześnie zmniejszyła się liczba samolotów, oczekujących na transakcje. Z rekordowych 2940 w połowie ubiegłego, do 2689 egz. w listopadzie bieżącego roku.

</span>Tabela zmian liczby zawartych kontraktów w latach 2006-2010, odnośnie odrzutowców dyspozycyjnych (kolor niebieski, pierwsza pozycja od góry w zestawieniu liczbowym), samolotów turbośmigłowych (kolor czerwony, pozycja druga), śmigłowców turbowałowych (żółty, 3. pozycja) i tłokowych (zielony) / Rysunek: Jetnet

Podobny, choć nieco mniejszy wzrost sprzedaży zanotowano w segmencie samolotów i śmigłowców turbośmigłowych. Jedyny spadek sprzedaży wystąpił w grupie śmigłowców tłokowych (głównie rodziny Robinson 22 i 44). Zaznaczyć jednak należy, że segment ten charakteryzuje się największą stabilnością. W 2008 sprzedano bowiem 1100 używanych śmigłowców tej klasy, rok później 1054, a w obecnym zanotowano 922 transakcje.

Dla porównania, najbardziej dotknięty kryzysem został sektor śmigłowców turbowałowych. 2 lata temu podpisano 1425 umów, rok temu zaledwie 975. W bieżącym liczba ta wzrosła do 1083.

Poprawa koniunktury wiąże się ze znacznym obniżeniem średnich cen oferowanych statków powietrznych, od 0,5 do prawie 16%. Znamiennym jest przy tym, że największy wzrost liczby transakcji wiąże się z największymi obniżkami cen, co dotyczy odrzutowców i śmigłowców turbowałowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.